arda boyları

türkü sevmeyen insanların bile tüylerini diken diken eden trakya türküsü. sanırım türkünün insanı en çok çarpan tarafı türküyü ölü bir kızın ağzından dinleme fikri.
beğenerek dinlediğim nadir türkülerden birisidir. mutlu sonla bitmeyen aşkları anlatan güzel bir türküdür aynı zamanda.
arda boylarında kırmızı erik
halime'nin ardında onyedi belik
ah annecim ah annecim yaktın ya beni
bu genc yasta denizlere attin ya beni

aliverin feracemi annecim diksin
o gıymatlı ismail'e kendisi gitsin
uyan uyan ereceb'im senin olayım
ardalar aldı ya nerde bulayım

arda boylarına ben kendim gittim
dalgalar vurdukça can teslim ettim
ah annecim ah annecim yaktın ya beni
bu genc yasta denizlere attin ya beni


konu

bir ömür boyu ayrılmamak üzere birbirlerine söz veren iki nişanlı olan recep ve zeynep’in huzurlarını köy ağasının oğlu ismail bozmaktadır. ismail de zeynep’e âşık olmuştur ve ona sahip olabilmek için türlü yollara başvurmaktadır.

ismail zenginliğinin verdiği cesaretle zeynep’in annesine niyetini açıklar, o da ismail’in elinde bulundurduğu mal varlığına aldanarak işbirliği yapar. sevdiğine bir başkasının talip olmasına dayanamayan recep, öfkeyle ağanın kapısına dayanır. ancak ağa güçlüdür, kendisine karşı çıkan recep’i ağır bir şekilde cezalandırır. uğradığı zulmü dayanamayarak dağa kaçan recep’in yokluğunda, zeynep’in annesi ve ağa’nın oğlu zeynep’i evlilik için ikna etmeye çalışırlar. recep’in bir başka sevdiği ve ona kaçtığı söylentileri köye yayılır. ve düğün hazırlıkları başlar.

recep ve can dostu cemil ise dağda ağa’nın adamlarıyla mücadele ederler. ağa’nın adamlarında kurtulmayı başaran arkadaşlar, bu sefer kendilerine dost gibi yaklaşan düşmanlarla savaşmak zorunda kalırlar.

düğün günü sevdiğini kaçırmaya çalışan recep, sevdiğine bu dünyada kavuşamaz. zeynep ve recep’in dillere destan aşkları, “arda boylarına ben kendim gittim
dalgalar vurdukça can teslim ettim” dizelerini barındıran arda boyları türküsüyle dilden dile dolaşır.
pek türkü sevmeyen biri olarak şükrüye tutkundan her dinleyişimde içimi yakandır.
memleketimin türküsüdür, insanın içini acıtan ezgileri vardır ve anlamı çok derindir, şükriyet tutkun yorumu harikadır, ama birde yasemin göksu yorumunu dinleyin derim.
aşağıda ki linkten şarkıyı açabilirsiniz.
trakyalıların aşkı da bir başka olur, duygusu da dedirtir. *
çok çok küçükken ben , 11-12 yaşındayken, klipte oynayan adamı rafet el roman sandığım şarkıdır. tabi gerçeği öğrenmem çok sürmedi (sürmüş de olabilir )