askerliğe elverişsiz raporu alma yöntemleri

nasılsınız şekerler?
benim celp dönemim geldi de, kuzulara askerliğe elverişsiz raporu nasıl alınır bir anlatayım dedim,
(gerçi ben almayacağım, daha doğrusu alamıyorum, anlatacağım)

şimdi, bir kere kesinlikle net bir şey yok, herkes farklı farklı deneyimliyor askerliğe elverişsizlik raporu almayı, bunun sebebi, "sağlık kurulu" alınan hastanelerdeki psikiyatri kontrolündeki psikiyatristin eşcinsellik algısı ile tsk'daki eşcinsellik algısının uyuşması gerek ,

bu ne demek?

zırıl gideceksin anacım, olabildiğine zırıl, çünkü tsk, eşcinsellik algısı transeksüealite ile ilgili, aslında cinsel rol ile "pasif" olarak kodluyor, pasif olan kadınlar olduğu için (onlara göre) eşcinselsen götünü veriyorsun götünü de veriyorsan kadınsındır,

artık askeri hastaneler yok, dolasıyle her eğitim ve araştırma hastanesi'ne başvurabiliyorsun, buradaki psikiyatristin direncine bağlı, adam dsm -ıv eşcinselliği tanımlamış, sen kimsin be tsk? deyip sadece beyan esas alan taşaklı psikiyatristler le de karşılabilirsiniz. ancak ohal dönemi malum, kimse riske girmediği için, bazı psikiyatristler aile görüşmesi, partner, aktif misin pasif misin gibi sorular sormakta,

aynı zamanda sağlık kurulu raporu mesela başka bir nedenden dolayı aldığınızda (mesela ötv indirimi için engellilik, refakatçi izni...vb.) belli poliklinik kriterleri oluyor, işte göz muayenesi kesin filan, eşcinsellik ile alınca, bazı hastaneler "my god! önceden gata yapıyordu, şimdi nasıl anlayacağız bunları deyip, genel cerrahi, plastik..vb. allah ne verdiyse muayeneye sokuyorlar" tabii farklı farklı gelişiyor, altını çiziyorum.

ohal döneminde olduğu için itiraz süreci kolay işliyor, dank diye itiraz alabilirsiniz, ben kaç kişiye, "size tsk'nın kadınlık rollerini anlatmıştım, hani , konuşulmuştu.." deyip "kız zırıl git işte" alt metin okutuyorum.

zırıl gidince, diyelim aile görüşmesi istedi, açık değilseniz, yapacak bir şey yok, itirazı alacaksanız sonra tekrar başka hastaneye sevk isteyebilirsiniz, ancak aile görüşmesi yapılmayan psikiyatrist inanmıyorlar ama aile görüşmesi isteyen ben şimdiye kadar bir kişi ile karşılaştım.

diyelim ki red aldınız:

askeri şubeye gidip itiraz hakkınız oluyor, 30 gün içerisinde süreç işliyor, o sürede kimse sizi askere alamaz, tekrar başka hastaneye sevk isteyebilirsiniz.

bildirim oluyor mu?

aslında anayasada tanınan özel hayat gizliliği maddesi ile kimse o raporun içeriğini paylaşamaz, sizden başka, ancak ohal dönemi belirsizliği ile ne olacağını söylemek ne yazık ki bilmek zor.

kamuda öğretmen olup alan arkadaşlarım oldu, sorun çıkmadı açıkçası, çalışan kamudan kamuya göre değişiyor, özel sektörde keza öyle,.

sizi seviyorum, (her ne kadar kalbimi kırsanız da, ) üzülmenizi istemem, ondan dolayı rapor almaya karar verdiyseniz, mutlaka bir arkadaşınız ile gidiniz, mümkünse yanınızdaki erkek olsun, kadın olması etrafındakilere kadına da bakışı değiştirecektir. siz zırıl iken yanınızdaki zırıl olmasın mesela (özür dilerim seksist cümlelerim için, iyi niyetimi anlayın) , bir de homofobi/transfobi ile karşılaşacaksınız ya da karşılaşmayacaksınız, onun belli bir netliği de yok, mümkün olduğunca az madilik yaparsanız süreç lehinize işleyebilir.

kaos gl derneği'nin konu ile ilgili hazırladığı bir broşür bulunmakta, gözden geçirmekte fayda var.

sorularınız olursa, bana yazın, ancak hemen cevap verememek ile birlikte, yukarıdaki yazdıklarımın dışında farklı bir uygulamaya maruz kalmadıysanız cevaplamaya gerek duymuyorum.
gidin yapın askerliğinizi adam gibi ne kaçması ne elverişsizliği kendim gittim yaptım geldim hem ne var yani alt tarafı 6 ay dişinizi sıkarsınız hem çoğunluğun üniversite düzeyinde eğitimi olduğunu da düşünürsek 6 ay bile sürmüyor 5 ay 5 gün izin almazsanız gayet mantıklı bir dönem ayrıca görün oradaki düzeni de bence hoşunuza da gidebilir ön yargılı olmayın ayrıca üniforma giyeceksiniz düşünün ne kadar seksi olacağınızı halinizi tavrınızı belli etmeyin yeter hem benim dönemimde bir arkadaşım da vardı adam adanalı ama özel kolejlerde okutulmuş özel üniversiteden mezun gayet naif bir çocuktu bayağı da belli ediyordu kendini ama eşcinsel olmadığını inatla söylemesine rağmen bölük için sabah içtimalarında ve spor hareketler esnasında .çok belli ederdi kendini hatta bir gün şınav çekemiyorum diye ağlamaya başlamıştı komutanlar kenara falan çektiler gayet özenli davrandılar çocuk adam gibi yaptı bitirdi askerliğini sizin neyiniz eksik düşünmeyin kötü şeyler hem hayatınızda bir dönemliğine disipline olur bunu da gördük dersiniz gidin yapın askerlik iyidir.
ya askerliği hapis cezasına çevirmenin bir yolu yordamı yok mu ey ayı sözlük? vallahi yatar çıkarım.
boy kilo arasında anormal bir orantısızlık olduğunda da veriliyor. ancak uzun bir süreç. tek bir sağlık kontrolünde elverişsiz çıkmak yetmiyor ve bir sonraki yıl tekrar kontrolden geçmek üzere erteleniyorsunuz. 3 kontrolden de bu şekilde geçerseniz muaf oluyorsunuz. ben seneler evvel çok zayıf olduğum bir dönemde ilk kez kontrole gitmiş ve 1 kilo daha zayıf olsam elverişsiz raporu vereceklerini öğrenmiştim. bilseydim kontrole karnım aç giderdim.

doğru mu bilmiyorum ama nette şöyle bir tablo var, boyunuza göre kendinizi kontrol edebilirsiniz. kırmızı çizgilerin içindekiler elverişsiz oranları temsil ediyormuş.


askerliği bırakın eşcinseli, hiçbir heteroya ve hatta insana bile reva görmediğim için nasıl kurtulursanız kurtulun her yol mübah kişisel fikrimce. hayat sizin hayatınız ve kimsenin çalmaya hakkı yok.