askerliğe elverişsiz raporu alma yöntemleri

nasılsınız şekerler?
benim celp dönemim geldi de, kuzulara askerliğe elverişsiz raporu nasıl alınır bir anlatayım dedim,
(gerçi ben almayacağım, daha doğrusu alamıyorum, anlatacağım)

şimdi, bir kere kesinlikle net bir şey yok, herkes farklı farklı deneyimliyor askerliğe elverişsizlik raporu almayı, bunun sebebi, "sağlık kurulu" alınan hastanelerdeki psikiyatri kontrolündeki psikiyatristin eşcinsellik algısı ile tsk'daki eşcinsellik algısının uyuşması gerek ,

bu ne demek?

zırıl gideceksin anacım, olabildiğine zırıl, çünkü tsk, eşcinsellik algısı transeksüealite ile ilgili, aslında cinsel rol ile "pasif" olarak kodluyor, pasif olan kadınlar olduğu için (onlara göre) eşcinselsen götünü veriyorsun götünü de veriyorsan kadınsındır,

artık askeri hastaneler yok, dolasıyle her eğitim ve araştırma hastanesi'ne başvurabiliyorsun, buradaki psikiyatristin direncine bağlı, adam dsm -ıv eşcinselliği tanımlamış, sen kimsin be tsk? deyip sadece beyan esas alan taşaklı psikiyatristler le de karşılabilirsiniz. ancak ohal dönemi malum, kimse riske girmediği için, bazı psikiyatristler aile görüşmesi, partner, aktif misin pasif misin gibi sorular sormakta,

aynı zamanda sağlık kurulu raporu mesela başka bir nedenden dolayı aldığınızda (mesela ötv indirimi için engellilik, refakatçi izni...vb.) belli poliklinik kriterleri oluyor, işte göz muayenesi kesin filan, eşcinsellik ile alınca, bazı hastaneler "my god! önceden gata yapıyordu, şimdi nasıl anlayacağız bunları deyip, genel cerrahi, plastik..vb. allah ne verdiyse muayeneye sokuyorlar" tabii farklı farklı gelişiyor, altını çiziyorum.

ohal döneminde olduğu için itiraz süreci kolay işliyor, dank diye itiraz alabilirsiniz, ben kaç kişiye, "size tsk'nın kadınlık rollerini anlatmıştım, hani , konuşulmuştu.." deyip "kız zırıl git işte" alt metin okutuyorum.

zırıl gidince, diyelim aile görüşmesi istedi, açık değilseniz, yapacak bir şey yok, itirazı alacaksanız sonra tekrar başka hastaneye sevk isteyebilirsiniz, ancak aile görüşmesi yapılmayan psikiyatrist inanmıyorlar ama aile görüşmesi isteyen ben şimdiye kadar bir kişi ile karşılaştım.

diyelim ki red aldınız:

askeri şubeye gidip itiraz hakkınız oluyor, 30 gün içerisinde süreç işliyor, o sürede kimse sizi askere alamaz, tekrar başka hastaneye sevk isteyebilirsiniz.

bildirim oluyor mu?

aslında anayasada tanınan özel hayat gizliliği maddesi ile kimse o raporun içeriğini paylaşamaz, sizden başka, ancak ohal dönemi belirsizliği ile ne olacağını söylemek ne yazık ki bilmek zor.

kamuda öğretmen olup alan arkadaşlarım oldu, sorun çıkmadı açıkçası, çalışan kamudan kamuya göre değişiyor, özel sektörde keza öyle,.

sizi seviyorum, (her ne kadar kalbimi kırsanız da, ) üzülmenizi istemem, ondan dolayı rapor almaya karar verdiyseniz, mutlaka bir arkadaşınız ile gidiniz, mümkünse yanınızdaki erkek olsun, kadın olması etrafındakilere kadına da bakışı değiştirecektir. siz zırıl iken yanınızdaki zırıl olmasın mesela (özür dilerim seksist cümlelerim için, iyi niyetimi anlayın) , bir de homofobi/transfobi ile karşılaşacaksınız ya da karşılaşmayacaksınız, onun belli bir netliği de yok, mümkün olduğunca az madilik yaparsanız süreç lehinize işleyebilir.

kaos gl derneği'nin konu ile ilgili hazırladığı bir broşür bulunmakta, gözden geçirmekte fayda var.

sorularınız olursa, bana yazın, ancak hemen cevap verememek ile birlikte, yukarıdaki yazdıklarımın dışında farklı bir uygulamaya maruz kalmadıysanız cevaplamaya gerek duymuyorum.
4 Entry Daha