aslen nerelisin sorusu

genelde yeni tanismaya basladigimiz insanların yönelttiği ve şahsen beni gercekten o kisiyle tanismaktan alıkoyan bir soru tarzıdır. aslen nerelisin? sanane amik? tanısırken neden memleket meselesi konusur insanlar?
fabrika da başlayan yeni bir elemana ilk sorulacak soru öbeği.
insanların birbirini tanımak için sorduğu ilk sorulardandır. çok çok gizli abilerimiz nereli olduklarını da gizleyerek prensiplerine gölge düşürmeden yollarına devam ederler. nereli olduğunun ne önemi varmış... önemi olduğundan değil o sorunun nedeni. konuşacak bişeylere kapı açması temennisidir. laf lafı açsın içindir.

ama yok bana nereli olduğumu sorma, asıl adımı da sorma, ne iş yaptığıma da sorma. çünkü bunlara cevabım fix istanbul, hakan, muhasebeci olacaktır diyorsan da neslin tükeniyor bilgin olsun kardeşim.
bu soru soran net gerizekalıdır.
bakınız ahali bu soruyu daha tontiş bir hale getirebilirsiniz...tabi soracağınız kişilerle dialog tartışa önemli faktör,mesela gelen hastalara sizde porto rico’lu tipi var oralıyla benziyorsunuz,sorsa hayatımda hiç porto rico’lu görmedi.... nerelisiniz ? skskskjsj tabikide kişi bunu kabul etmeyeceği için söyleyi veriyor hemen
anne tarafım ingiliz asilzadelerinden, baba tarafım bolivya göçmeni mübadele ile gelmişler.
istanbulluyum diyen insana kesin sorduğum sorudur. istemsizce oluyor. bir insan nasıl bilmem kaç kuşak istanbullu olabilir. öyleyse de nasıl bana denk gelebilir?
cevaplıyorum cevapliyorum inandiramiyorum kimseleri efenim.
en sonunda e devletten çıkarıcam dökümanları.
direkt "nerelisin?" sorusu yöneltilince bazı bireyler "izmir, istanbul" olarak cevaplar, "aslen nerelisin?" denilince ise "sivas". başıma geldi.