ayvalık tostu

çok güzel bir tost.en son lisedeyken yemiştim.tadı halen damağımdadır.
asla bir izmir kumrusu olamaz
asla bir izmir kumrusu olamaz
asla bir izmir kumrusu olamaz
asla bir izmir kumrusu olamaz
asla bir izmir kumrusu olamaz
asla bir izmir kumrusu olamaz
istanbulda yapılanlara amerikan/rus salatası falan koyarlar ki çok yanlıştır. gerçek ayvalık tostunda domates, ketçap, mayonez ve turşu olur. onlarda tost, kaşar ve diğer malzemelerle piştikten sonra arası açılarak servis edilmeden hemen önce konulur. çok lezzetli, çok doyurucudur.

(bkz: avşar büfe)
karışık tostun içine yengen kaçması
yengenin ayvalıkta goralıyla basılması
bazı yerlerde çok uzun süre bekletirler ve tost geldiğinde "ayvalıktan mı geldi?" tepkisini rahatça verebilirsiniz.
sevgiliyle ilk buluşmada asla yemememiz gereken bir yiyecek
ağzıma sığmayan, yerken şekilden şekile girdiğim ama yine de çok sevdiğim arada kendime işkence olsun diye alıp yediğim güzelliktir. yediğim diyorsam yemeye çalıştığım içindekilerin yarısı dökülüyor yerken.
adından da anlaşıldığı gibi ayvalık'ta yemeniz gereken tost.istanbul'da yapabilen bir yer yok veya ben görmedim,yapılanlarda içi ful rus salatası ve patates kızartması doldurulmuş ayvalık tostu bozması tostlar. tostun özelliği odun fırını ekmeği olması ve bütün malzemelerin bir arada pişirilmesi,sonrasında konan salçalı soslu sosis,turşu,ketçap ve mayonezdir. ayvalık'ta 06 denen,sarımsaklı dolmuşlarının kalktığı bir yer vardır orada mesut büfe veya avşar büfe bu konuda en başarılı mekanlardır.
benim gibi karmakarışık her şeyi yemeyi çok seven bir obur için, içinde yok yok olan ve yemeye bayıldığım iki lezzetten biri *, ama istanbulda orijinalini bulmak imkansız gibidir, zira ayvalık tostunun ekmeği bile özeldir. gene de istiyorsanız galatasaray lisesinin karşısındaki ayvalık tostçusunda orijinaline yakın olan bir ayvalık tostu bulabilirsiniz. bir de yemenin raconu her tarafa bulaştırmak! temiz yemek mümkün değil, işte bunu seviyorum!
yok anam sade kaşarlıyı tercih ederim. bi kere yedim yemez olaydım o ne öyle ya. pazar yeri gibi yok yok babasını satim.
yanında çatal almanızı tavsiye ederim.fazlalıkları bi çatalla halledin.zira koca tostu ağzınıza sığdırmaya çalışırken çok gözlere şenlik oluyorsunuz.
ayvalık dışında aslının edremitte bile yapılamadığı, özünde çok basit bir mantığı olan ama özellikle istanbulda içine ne bulursa atan tostçular yüzünden yozlaşmış güzelim ara öğün.
en iyi ayvalık tostu, çarşıda kamil koçun ofisinin olduğu pasajda geçen yaz 3,5 liraya yenebiliyordu.