başlık açmak

sözlüğe yeni bir başlık kazandırma girişimidir. bilgisayar başında değilken insanın aklına binbir çeşit başlık gelir, sözlüğe girildiğinde hepsi uçup gider akıldan. not alma yöntemi işe yarar bu durumlarda.

bir de bu var;

(bkz: başlık sıçmak)
açılmak istenen, özellikle de pc başında değilken akla gelen başlıklar * hemen telefondaki notlar bölümüne kaydedilir ya da akla gelen entry * ile ilgili çalışmalar evernote üzerinden evelenip, gevelenir ve sözlük ahalisi ile paylaşılır. sözlük kuralları dahilinde bilgi edindiren, fikir veren paylaşımlar bir çoğumuzu mest etmektedir.
aslında başlık ve entry birbirinden ayrılmayacak kadar aşıktırlar biribirlerine. onları biribirinden ayırmak istemek büyük günahtır. hatta allah taş yapar onları.* bu nedenle bazı hususların soru cevap yöntemiyle tekrar gözden geçirilmesinde yararı olacağını düşünüyorum.


nasıl başlık açılır yada entry yazılır?
- sol çerçevedenden ilginizi çeken başlığa tıklanır ve öncelikle orada yazan ilgili yazılar okunulur. paylaşılması düşünülen yenilikler var ise sayfanın en altındaki dikdörtgen boş alana yazılır. fikirler, bilgiler bu alanda düzenlenir,kaydete basılır ve böylece entry girilmiş olur...
- aklına bir başlık mı geldi? o zaman ne duruyorsun yazsana.... yukarıda, en tepedeki başlık kısmına açmak istediğin başlığı yaz ve getire bas. önceden açılmış bir başlık ise onun altına döşenmeye başlayabilirsin. eğer yok ise yeni başlığı kendi ellerinle oluşturup paylaşılabilirsin.

başlık açarken yada entry yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar?
-entry yazarken kompozisyon kurallarının bir benzerini her zaman aklınızın bir köşesinde bulundurmakta yarar vardır.
- bkz butonunu başlı başına dikkat çekmek istediğiniz ama cümlenin yapısını ve akışını bozmadan ayrıca oluşturulabilecek bir ilgi çekme yeridir. ilgili başka başlıklara yönlendirmek içinde kullanabilirsiniz. yazılan konu ile ilgili çağrışımlar bu şekilde paylaşılabilir.
-gbkz butonu anlatım ile ilgili çağırışım yapan, dikkat çeken, vurgulanan yerleri koyu harflerle göstermek için kullanıldığı gibi; açmayı düşündüğünüz yeni bir başlığa vurgu yapmak yada bildiğiniz bir başlığa yönlendirmek için de kullanabilir. aslında bkz ile tamamen aynı görevdedir ama gbkz sadece koyu harflerle gösterilir. parantez ve gbkz yazısı olmaz ve sadece koyu vurgulu görünür. böylece cümle içinde güzel görünür.
-* butonu * senin için ne ifade ettiği ile ilgili özelliklede şahsi yorumlarını buraya yapman için yaratılmış bir yerdir. bunun dışında başlık ve entry içerisinde yazamayacağın bazı şeyleri burda adabıyla yazabilirsin. bir nevi dipnot vazifesindedir. entry içerisinde yıldız şeklinde görünür ve imi üzerine getirdiğinizde kabak çiçeği gibi açılarak içindekileri size gösterir.
- youtube ile ilgili entryleri paylaşırken biraz daha dikkatli olmakta yarar vardır. çünkü çoğu zaman youtube linkleri büyük harf barındırmasından dolayı hata vermektedir. link butonundan link kısaltma aparatını kullanmak gerekmektedir. * *

-aklınıza yeni bir başlık mı geldi? süper hadi paylaş o zaman. ama dikkat et! aynı başlıktan var mı yok mu bir kontrol et önce. onuda en tepede başlık yazan yerin sağındaki ufak dikdörtgen boşluktan kontrol edebilirsin. o boşluğa açmak istediğin başlığı yaz ve ara butonuna bas. eğer ara butonundan çıkan sonuçta açmayı düşündüğün başlık altta yok ise, yeni başlık senindir. şayet var ise bir zahmet daha önce yaratılmış başlığın içerisinde yerini al.

- hem başlık açarken hemde entry yazarken yazım kurallarına dikkat etmeyi unutmamakta yarar vardır. özellikle de türkçe karakterler konusunda

hala nasıl yapıldığını bilmediğim ve merak ettiğim eylem.
eğer bir panter misali dişlerle ve hızla açılırsa partner gözünde puan kazandırır.
entrylerin mantar misali çoğalmasına sebebiyet verebilir ama önemli olan formülü yakalarsanız.!
sözlük içeriğini zenginleştirmek adına gerçekleştirilmesi gereken eylemdir.
şu an istikrarlı bir şekilde sürdürmeye çalıştığım serüven.
ilk olmak. severim. söyleyeceklerin söylenmemiş ve sen bunu dilediğince yazabiliyorsun.
hepsi emektir düşünceye saygıdır cesarettir yeter ki trol işi olmasın.. öyle olunca boku çıkıyor