beddua etmek

hiçkimseye yapmadığım sadece "o" na yaptığım şey.başına gelecek herşey den ben sorumluyum.kısaca umarım canına okur.zaman...5 ay 5 yıl 5 .....
biri hakkında kötü düşünmek ve başına kötü şeylerin gelmesini istemek. ingilizce'den mi arapçaya kaynamıştır hep düşünürüm.
nadiren ederim ve tutar da. şunu diyim en son beddua ettiğim insan ayağını kırdı, iki ay sonra böbreklerinden rahatsızlandı. hatırlamıyom hastalığını ama inanılmaz kilo almıştı. beddua ettiğim için pişman olmadım, ama hastalığına üzüldüm elbette çünkü ben merhametli şefkatli bir insanım * ). ayağınızı denk alın dattebayo *
beddua sözcüğü, farsça'dan bed, arapça'dan dua'nın evliliğiyle doğmuş klasik osmanlıca bir terimdir!
"kötü dua" anlamındadır. ama, aşağıdaki işlevleriyle kritik roller yüklenen bir eylemdir:

- bir tür boşalmaktır.
- kişiyi deşarj eder, rahatlatır!
- çaresizliğe karşı, doğu uygarlıklarında sık rastlanan bir davranış türüdür. kudretli hükümdarlar karşısında ezilen kitleler için tek çıkış yolu, tanrıya dilekçe vermektir çünkü!
- demokrasinin gelişmesini önleyen bir kültürel alışkanlıktır. çünkü, beddua ederek rahatlayan kitleler, eyleme geçerek devrim yapma ihtiyacı hissetmezler...

son olarak, türkçede iki eşanlamlısı vardır:
1- fiil hali "ilenmek"...isim hali "ilenç"tir.
2- fiil hali "kargımak"... isim hali "kargış"tır. zıt anlamlısı, günlük dilde kullandığımız "alkış"tır. alkış, öztürkçede "iyi dua" anlamına gelir!
acizlik belirtisidir. artık mücadele ettiği kişiye/şeye gücünün yetmeyeceğini anlayan kişinin en son çare olarak kendisinden üstün olduğuna inandığı şeye havale etme biçimidir.

""islam inancına göre ağzında sürekli beddua ile dolaşanların bedduaları kabul olmazmış. bir de yürekten edilmesi önemliymiş. mesela anneler çocuklarına kızınca beddua ederlermiş sıkça, kimin annesi bilmiyorum benimki değil, bu yüzden annelerin bedduası kolay kabul olmazmış. bir de annelerin sütü korurmuş. ama babalar beddua edince daha çabuk kabul olurmuş. çünkü babalar çok sabırlıymış, hep beddua etmezlermiş.

kendimi 5/a sınıfından din kültürü sözlüsüne kalkmış küçük ibrahim gibi hissettim."

o değil de yukarıdaki anlatıda anlaşılacağı üzere islamda gene bir kadını aşağılama ve değersizleştirme söz konusu. yok anneler sabırsız oldukları için sürekli beddua ederlermiş yok babalar çok sabırlıymış falan...""

"o hiç değil de şunu da eklemem gerek yukarıda verdiğim örnek kur'an'da geçmemektedir. yani tamamen anlatı, hadis falan ne derseniz. şimdi buna inanan müslümanlar ve buna inanıp islamı eleştiren ateistler falan var."

tamam.*