billy elliot

2000 yapımı bir film.
brokeback mountain filminden sonra elime geçen ikinci eşcinsel temalı filmim. sene 2006 aralık. migros'un kampanyalı film yığınları arasında dolanırken elime geçmişti. o zaman iki buçuk lira gibi bir fiyatı vardı. abim, alalım beraber izleriz demişti. hala birlikte izleyeceğiz... ben milyon kere izledim tabi. film ingilterenin havasından mıdır nedir çok boğucu. sis dolu sanki ama güzel yine de. izlenilesi. küçük bir çocuğun dünyası nasılmış öğrenilesi.

*http://forum.ciwciw.com/forum_posts.asp?...
*
ingiliz bir dram filmi. jamie bell ve julie walters başrollerde. 3 akademi ve 2 altın küre adaylığı vardır filmin. ingiltere'nin küçük bir kasabasında yaşayan 11 yaşındaki billy adlı çocuğun, boks derslerini bırakıp bale derslerine başlaması ve bu sırada kendini sorgulamasıyla beraber, toplumun bunu neden yanlış karşıladığını da sorgulamaktadır. bunun yanı sıra, 80lerdeki madencilerin grevleri ve billy ile beraber kendini bulma çabası içinde olan arkadaşı michael da konu edinir.
belki yüz defa izlediğim çok kaliteli bir ingiliz filmidir. özellikle filmde çalınan müzikler ve billi karakterini canlandıran çocuk oyuncunun performansı taktire şayandı
her seferinde ilk seferdeymiş gibi izleyeceğim ve ağlatabilme gücüne sahip bir film.

--- spoiler ---

*
bilemiyorum. sadece iyi hissediyorum işte. başlangıç biraz zor oluyor. bir kere başlayınca sanki herşeyi unutuyorum. bu sanki bir tür yok oluş. bir tür kayboluş. sanki içimdeki herşey değişiyor. içimde bir ateş varmış gibi. dans ederken bir kuş gibi uçtuğumu hissediyorum. elektrik gibi. evet tıpkı elektrik gibi.--- spoiler ---
ilk filmden 14 yıl sonra, 2014'te müzikali de yapılan filmdir. tam olmasa da, billy elliot'un bir tür devam filmi diyebiliriz bunun için.

imdb: billy elliot the musical live (2014): http://www.imdb.com/title/tt4085696/

imdb: billy elliot (2000): http://www.imdb.com/title/tt0249462/
http://ayilarock.ayisozluk.com/billy-elliot/