blade runner

1968 yılında philip k. dick yazılmış android'ler elektrikli koyun düşler mi? * adlı distopik romanından uyarlama bilim kurgu filmi.
izlediğim en etkileyici atmosfere sahip film. her ayrıntısı müthiş düşünülmüş gerçekten. senaryoya girmiyorum, sadece atmosferi için bile izlenir.
ayrıca sean young filmde çok güzel görünüyor gerçekten. izlerken hetero olasım geldi. tabi harrison ford'un üstsüz sahnelerinde eşcinselliğimden gayet memnun olduğum yeniden aklıma geldi hemen.
bayıldığım bilim kurgu*** filmlerindendir.

'daki şeker reklamı yapan devasa geisha*, filmin en sevdiğim kareleridir.

türün meraklısı olup, elan izlememişler, "director's cut" versiyonu izlerlerse daha iyi olur.
sci-fi ve gerilim türünde milat kabul edilen konu, tür ve müzikleriyle ayrı ayrı efsaneleşmiş ridley scott imzalı kült.( bıçak sırtı-1982)

2019 los angeles'ında geçen ve her biri ölümcül güçlerle donatılmış kahramanların yer aldığı film, oyuncu harrison ford'un akılda en çok kalan filmlerinden de biri. alien(1979) serisini de başlatan ve sinema tarihinin şu ana dek yaratılmış en özgün yaratığını korku mitleri arasına sokan scott için de filmin; en başarılı 3 filminden biri olduğu söylenebilir.

soundtrack'iyle de dikkat çeken filmin müzikleri dünyanın en iyi new age müzisyenlerinden biri olarak kabul edilen vangelis'e ait.