çankaya

eşcinseller için ankaradaki en güzel ilçedir. güzeldir, insanı orta üst kesim olduğu için efendime söyleyeyim bir sincan, ayaş insanı gibi her şeye karışmaz.
yakın zaman kadar - doğma büyüme- ikamet ettiğim ilçeydi. bildiğim kadarıyla türkiye'nin en kalabalık ilçesidir. türkiye'de lgbti hareketinde izmir'in, taksim'in, kadıköy'ün, bodrum'un vs. gereksiz bir şekilde abartıldığı gibi burası da abartıdır, balondur. diğer abartı yerler gibi işlerine gelmediği zaman bildiğin ayrımcılığın allahını yapan genelde sadece içki içmek, kadınların başının açık olması vs. ile sınırlı (ve bir o kadar da gülünç) bir seküler dünya görüşünü benimsemiş ama başka bir özelliği olmayan insanlarla doludur. işlerine gelmeyen laflar ettiğinde, pisliklerini suratlarına vurduğunda sadece cinsel yönelim değil her anlamda düşman kesilirler. ilçenin kadın, erkek "elit" entelleri kendi göçmen geçmişlerini (balkan/kafkas/girit/tatar vs.) salya sümük ve de garip bir kibirle anlatıp - hatta kitap falan da yazıp- ilçede karşılarına çıkan "fakir" suriyeli, iranlı, afrikalı vs. mültecilere ağız dolusu hakaret yağdırırlar. efendim nasıl olur da bu "kötü görünüşlü, kötü kokan, kötü giyimli"ler anadilleriyle konuşurmuşmuşlar. burada ne işleri varmış bu "ilkel" insanların vs. ama bu elit kitle italyanca, ingilizce vs. şiirler, şarkılar duyunca kendilerinden geçip başka dünyalara giderler. ankara'ya fazla batılı turist gelmediği için, efendileri gibi belledikleri öylelerini görünce bir anda kibarlaşıp, özel bir ihtimam gösterirler. ilçede genel olarak alt gelir düzeyinden olanları sevmeyen* ve onları aşağılayan bir kitlenin egemen olduğu bilinir.

eski oturduğum apartmanda atatürkçü, yarı alevi *, askeri okul kökenli, devlette uzman doktor olarak çalışan bir adam vardı. hazretleri yönetici olunca apartmanda istediği dairelerden ve bina altında mahallede çok sevilen iki kürt berberin işlettiği dükkandan fazla aidat almaya kalkmıştı. o dönem denetçi bendim. yaptıklarına karşı çıkınca onlar kürt boşver demişti yüzüme. kavga çıktı. bolca muhalif, kemalist, laik, eşitlikçi, atatürkçü, çağdaş, demokrasi meraklısı vs. etiketleri ile oturan komşularımızdan, etraftaki esnaftan vs. destek de gelmemişti. ama inadına o aidatları indirdim. sonuçta düşman olduk. aynı adam ve ona ses çıkarmayanlar ülkedeki faşist, dinci tayfa ağzıyla sohbetlerinde o malum ifade tarzlarıyla "ibnelere, toplara, dönmelere" bolca laf da ederlerdi. aralarındaki kadınların ettikleri lafları duyduğum zaman bunlar mı özgürlük peşinde demiştim.

çankaya demişken bir de çevredeki faşist ve dinci kaynayan bazı ilçelerde istedikleri haltı karıştıramayanların bu ilçe sınırlarına girdikten sonra neler yaptığı da malumumuzdur*. ancak ankara'da iken lgbtilere yönelik ayrımcılık hikayelerini yaşadığım, bu tip hareketlerine şahit olduğum insanların tamamı -çevre ilçelerde değil - bu ilçede oturmaktadır. o nedenle çevre ilçeleri düşünemiyorum. aralarında isim isim bildiğim "şu ibinolar" gibi sözcüklerle kendini ifade eden çeşitli üniversitelerden profesörler*, saygın (!) eğitim kurumlarında lgbti öğrencileri sınıfın ortasında alaya alan ve sonrasında ayy bu dinciler bizi kesecek*, eteğimin boyuna karışamazsınız vs. diye cırlayan kadın öğretmenler, lgbtilere sevimli görünüp, işlerine gelmeyince arkalarından her türlü alayı eden iktidar yalakası "liberal düşünce" propagandası yapanlar, çeşitli azılı lgbti düşmanı işverenler, aykırılık şovu yapıp- homofobik, transfobik aşağılamayı sıradan hale getiren sanatçılar, belgeselciler, bolca hümanizma ve kadına şiddete hayır, laiklik masalı anlatıp özel sohbetlerinde kürt kadınlarına müstehak, dersimde iyi olmuş gibi laflarla ırkçılığın dibine vuran, kendileri gibi ırkçı olmayan lgbtileri görünce amsterdam'a gidin diyen "çağdaşlık ve atatürkçülükle" geçinen kişiliksiz, özenti kadın iletişimciler/ blog yazarları, ırkçılık meraklısı , "kürtleri sniperlarla öldürelim" gibi lafları sosyal medyada komikmiş gibi paylaşan* ama yabancı dilde şarkı söyleyen, harley davidson motor reklamı yapan rockçılar/metalciler falan bulunmaktadır. siyasi görüş olarak içlerinde bolca "özgürlükçü, eşitlikçi olduğunu iddia eden kadını" bol da olan kemalist, atatürkçü, liberal ve solcu takımının yaşadığı yer de denebilir. ezici çoğunluğunun lgbtilere bakışları her daim nefret, aşağılama doludur. dünya görüşü bu ülkede çoğunluk olan geri kalanların performanslarını zaten biliyoruz o nedenle o tiplerin çankayadaki versiyonlarını yazmaya gerek duymadım.

bir ekleme daha yapayım. ilçenin genelinde tercih edilen elit, iyi eğitimli vs. tipli ailelerden iseniz, özellikle bürokratik veya siyasi network falan da iyiyse, cafelerde, barlarda, restoranlarda vs. elbette rahat edersiniz *. diğerlerinin durumu ise malumdur*.