charlie hebdo

fransız mizah dergisi. islam dinini tiye alan karikatürler yayınladığı için 07.01.2015 tarihinde silahlı saldırıya uğramıştır. saldırının en az 12 kişinin ölümüne sebebiyet verdiği bildiriliyor.
"her ne konu ile ilgili yazarsa yazsın, görüşlerine karşı olsanız bile kimsenin kimseyi öldürmeye hakkı yoktur. kınarsın olur biter" dediğim olaydır. *

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27911771.asp

(bkz: fransız mizah dergisi charlie hebdoya saldırı)
genel olarak, tüm dini inançları ti'ye alan karikatürlere yer vermektedir.
özel olarak tanımlanmış bir islam düşmanlığı falan yoktur.
islam kadar hristiyanlara da saran bir tarzları vardır. sadece yahudileri kesinlikle mizah konusu yapmazlar. yapan karikatüristlerin de hemen işlerine son veren bir dergidir.

örnek bir kaç karikatür; http://sozcu.com.tr/2015/dunya/charlie-hebdonun-yayinladigi-diger-karikaturler-3-702637/
cumhuriyet yarın yayınlayacakmış bakalım akp'nin oyları yüzde kaç artacak?

artık eminim ki, tüm bu yayın organları ve siyasal partiler, işte bunların hepsi akp kazansın diye varlar.
bir ateist olarak beni irite eden dergi. öldürülmeleri elbette doğru değildi lakin toplumun önde gelen,çağdaş olarak tanımlanan bireylerin ifade özgürlüğü adı altında insanların manevi değerlerine aykırı hareket etmesi gerçekten onurlu bir davranış değil. herkes niye bu kadar savunuyo bilmiyorum fakat ifade özgürlüğü manevi değerlere hakaret etmek değildir. hakaret etmeden fikirlerini beyan etmektir. ayrıca her gün ortadoğuda afrikada onlarca insan ölüyor. fransız karikatüristlerin ne o insanlardan yukarıda ne de aşağıda olduğunu belirtmek istiyorum. keşke herkes charlie olduğu kadar kobanili,filistinli,nijeryalı olabilse.
http://t24.com.tr/yazarlar/hande-cayir/saka-kaka-oldu-carlicigim,11053
kara mizahını, hayatını boğularak kaybeden küçücük bir çocuk üzerinden yapmıştır.

http://gzone.com.tr/charlie-hebdodan-aylan-kurdiyle-ilgili-sok-eden-karikaturler/
neden bu kadar tepki çektiğini bir türlü anlayamadığım dergi. gerçekleri çizmiş adamlar. bazı çocuklar suda boğulup ölüp giderken bazıları da "akşam hamburgerimden hangi oyuncak çıkacak acaba" diye düşünmüyor mu yani?
kendisine saldırının yıl dönümünde çıkan sayısının kapağında, yılbaşı akşamı almanya'da kalabalıktaki kadınları taciz eden orta doğuluları eleştirmek için, suriye'den avrupa'ya geçmek isteyen mülteci bir ailenin çocuğu olan " aylan bebek"i büyümüş ve tacizci olmuş olarak resmeden dergidir. gerek çizgilerinin vasatlığı gerekse de kendisini tanıttığı politik eleştirelselliğinin süper sığlığı bu kapakta tavan yapmıştır.

bu konuda umut stakehouse'un radikal blogtaki ayranım ekşi'de yazdıkları cidden kafa açıcı olarak düşünülebilir: (yazı, charlie hebdo'ya hiciv nasıl yapılır nasıl bi zeka gerekirin dersini vermiş bu arada bu yazısında eleman!)

aylan vs. alain bebek: http://blog.radikal.com.tr/dunya/aylan-b...