contact

şimdiye dek izlediğim en sağlam bilim kurgu filmidir. carl sagan'ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır ve jodie foster'ın oyunculuğu filmi daha da güzel kılan bir etkendir.
uzak bir yıldızdan gelen bir radyo sinyalinin çözülmesi mücadelesinin ve insanoğlu'nun/insankızı'nın uzak yıldızlara gitme tutkusunun öyküsüdür.

(bkz: vega)
bir bilim kurgu filminde gözlerimin dolacağını söyleseler inanmazdım. contact bunu yapmayı başardı. birçok duyguyu bir arada yaşatan bir film olmuş. son sahneleri ise ayrıca muazzam. gerçekten büyük bir heyecanla kendini izletiyor. 2001 space odyssey'den sonra ilk defa bir bilim kurguyu ağzım açık izledim. jodie foster ise the silence of the lambs'taki gibi yine muhteşem. ayrıca interstellar bu filmin yanında halt yesin, ona laf çakmasam içimde kalırdı. hehe.
interstellar'ı izlemeden önce izleseydim bir tık daha etkilenirdim diye düşündüğüm film. başrolleri aynıdır.
bu filmin duygusunu benim gibi "old"lar yaşamıştır. zamanında benim açımdan uzay ve bilinmeyenle ilgili çekilmiş en sansasyonel yapımdır. carl sagan'ın eserinde jodie foster (bilim insanı) ve matthew mcconaughey (rahip) başrolleriyle daha da üst seviyeye çıkmıştır. benim gözümde sinemaya uyarlanan kitaplar arasında en başarılı olanıdır. filmde bilim ile din arasındaki çatışmaya da mükemmel dokunuşlar yapılmıştır.ımdb skoru 7.4 olsa da çok çok ötesinde bir yapım.