creepypasta

creepypasta, copypasta'nın korkunçlu olanıdır. kısaca tanımlamak gerekirse, bir kişi tarafından yazılıp, oradan oraya paylaşılan korkunç, tüyler ürperten ya da şoke eden öykülerdir. genelde amaç, okuyucuyu bu olayın olduğuna inandırmaktır. eğer creepypasta, çok doğal yazılmışsa*, başarılı olarak kabul edilir. tabi hepsinin böyle bir kaygısı yoktur.

en çok bilinen örneği, pokemon red green oyununun erken japon versiyonunda, lavender town'da küçük çocukları rahatsız edecek bir frekansın bulunduğu*, ve bu bölüme gelen çocukların bir anda oyuna bağımlı hale gelip tuhaflaştığı ve sonrasında intihar ettiğidir. daha sonra sözde nintendo, bu versiyonu kaldırmış ve bu olayı gizlemiş. bu olay sonucunda çok çocuk intihar etmiş falan. başta ben de gerçek sanmıştım.

diğer bir örneği, pokemon savaş teorisidir. sözde pokemon'un geçtiği zamanda savaş varmış ve ülkedeki bütün erkekler savaşa gitmiş. bunun kanıtı olarak, oyunda erkek karakterlerin çok az olduğu belirtiliyor.* ayrıca oyunda çok fazla spor salonu olması gibi nedenler de ekleniyor buna. ayrıca elektrik nişanını veren liderin de savaşla ilgili yorumu da var. bu biraz da teoriye kayıyor, sonuçta mantıklı olabilecek bir şey, ama yapımcılardan resmi bir açıklama gelmedi. tüyler ürpertici creepypasta'ya örnek olarak verilebilir.

diğer bir örneği, ed edd ve eddy karakterlerinin aslında arafta yaşadığı.

daha birçok örnek var, hepsi oyunlardan, dizilerden vb. olmak zorunda değil. kitap öyküsü yazar gibi de yazılabilir. en çok meşhur olanları, sonic.exe, squidward's suicide, ben drowned, abandoned by disney, jeff the killer vb.