evlilik eşitliği

9 Entry Daha
amerikan romantik komedilerini izleyen eşcinsellerin kafasını karıştıran kavram. hayır evlilik romantik bir kurum değildir, bilakis hukuki ve ekonomik birlikteliktir. peki eşcinsel evlilik neleri getirir neleri getirmez?

1) meşruluk getirmez:
bar kadınlarının veya dul kadınların evlenmelerinin önünde hukuki olarak bir engel yoktur. ancak çok yakın bir tarihe kadar dul kadınlara iyi gözle bakılmıyordu. kimse çocuğunun dul bir kadın ile evlenmesini onaylamıyordu. bar kadınları için durum hala mevcudiyetini koruyor. yani evlilik hakkı meşruluğu beraberinde getirmez. bunun için uzun soluklu bir mücadele lazım.

2) sadakat getirmez:
bir çok eşcinselin dile getirmese bile içten içe istedikleri şey, heteroseksüellerin üzerindeki toplumsal baskıdır. yani ben birisi ile birlikte olacağım. o kişi beni aldatmayacak. eğer beni aldatırsa, toplum onu cezalandıracak. kendim ceza vermek için naz tuz yaparsam, arkadaşlarım boşa düştü diye sevgilime asılmayacak. bilakis onlar da benimle birlikte sevgilime karşı cephe alacak. öhöm, ham hayal diyip geçiyorum. ihtiyaç duyulan şey evlilik cüzdanı değildir. yeni bir ahlak anlayışıdır.

3) seks makinelerinin sayısını azaltmaz:
come on man! dizinin dibinde oturacak adamlar zaten kapıldı. geriye tek geceden fazlasını vaad etmeyen adamlar kaldı. eğer sırtını evlilik cüzdanına dayamayı planlıyorsan, başına gelecek tek şey ayı sözlükte " evlilik vaadi ile gayliğini bozmak" şeklinde başlık açmak olur.

4) koca sahibi yapmaz.
adam diyor ki "gizliliğe önem veririm" sen diyorsun ki "düğün dernek yapalım"
adam diyor ki "buluştuğum kişi camiadan olmasın" sen diyorsun ki "arkadaşlarımla tanışsın, camia ona sosyal baskı yapsın."
aslında adamın derdi ara ara buluşup seks yapmak. ailesinden ve işinden vakit kalırsa eğer birşeyler içmek. bu küçük mutluluğunu/kaçamağını düzenli hale getirmek. bunu sağlamak adına, her hafta yeni birisini bulmak için internette vakit kaybetmemek. kısacası seninle ortak bir hayat üzerine bir şey vaat ettiği yok. vaad edeni arar isen bu kez sen suçlu oluyorsun adın seks makinesine çıkıyor.

5) getirecekleri şunlardır:
tatil köyü/spor salonu gibi yerlerin aile indirimlerinden faydalanmak.
evli çiftlere verilen ek ödeneklerden faydalanmak.
ortak mal mülk edinmek.
birbirinin sağlık sigortasından faydalanmak.
eşinin hastalanması durumunda iş yerinden izin almak.
miras bırakabilmek.
eşcinsel evliliği tanıyan bir ülkede iş bulma durumunda, eşine de oturma izni almak.
en önemlisi temsiliyet hakkıdır. eşinin adına gelen kredi kartını teslim almaktan başlar, eşine yapılacak hayati bir müdahale sırasında eşinin adına karar verme hakkına kadar gider.
eşinin hayatını kaybetmesi durumunda cenazesini almanı sağlar.
kısacası evlilik hakkı ihtiyaçtan doğar. pardon sevgiliniz gizliliğe önem veriyordu değil mi? o zaman yukarda sıralananlara zaten ihtiyacınız yok.

71 Entry Daha