factory girl

60lı yılların ünlü ikonlarından, sosyetenin it girl'ü edie sedgwick'in hayatını anlatan, başrolde güzeller güzeli sieanna miller'ın oynadığı 2006 yapımı film.

herkesin gözbebeğiyken aslında kendi içinde neler yaşadığı bilinmeyen edie, hele de kendi yükselttiği andy warhol tarafından gördüğü muamele ile kim ne dersin beni çok etkilemiştir. hele de andy'nın kendisini restoranda tanımamazlıktan gelmesi, o sahnede televizyona kumandayı fırlatıp hiçbir filmde ağlamayan bir insan olarak beni ağlatmayı başarmıştır. yıllarca arkadaşlık ilişkilerinde gördüğüm hep belki yalnızlık sebebiyle beni kendisine hayran bırakmış, özleştirmiştir ama edie'nin o cool-umursamaz tavrının aslında çok kırılgan, ve ne yazık ki yalnız bir kız çocuğu olduğu fikri filmde alttan alttan verilmektedir.
lykke li'nin until we bleed şarkısı yoluyla öğrendiğim filmdir. çarpıcı sahneleri vardır.
edie sedgwick adlı bir yıldızın andy warhol ile doğuşunu, yükselişini ve düşüşünü anlatır. edie'nin andy'nin yanına gidip olay çıkardığı sahne göz doldurur. "you fucked me up and you know it! look at me! look at me!" haykırışı hala kulağımdadır. sienna miller'ın performansı kesinlikle oscarlıktır.* guy pearce da çok başarılıdır ayrıca.