falafel

nohuttan yapılan köftedir. bir kere denedim nişantaşında bi avmde tadı hoşuma gitti ve hafif de geldi. yurtdışında gayet yaygın türkiyede de yeni yeni tanıtılmaya çalışıyor.
arap icadı vejetaryen köfte. özellikle arap göçünün etkili olduğu ülkelerde fast food alternatifi ve ucuz yemek olarak revaçtadır.
arap ülkelerine has sebze köftesinin adıdır. kıtır kıtır yenir ve oldukça lezzetlidir.
bugün yediğim ve taksimden galata'ya inerken sol tarafta minicik bir dükkanda harika yapılan lezzet bombası
lubnan kulturune aitmis. acikcasi hic tatmadim. ara sicak tarzi olabilir, doyurucu olmadigi kesin ama denemek gerek.
pide içine sürülen tahin ile birlikte muhteşem bir tada sahip olan nohuttan yapılan bir köfte çeşitidir. çok severim, ancak her yer güzel yapamıyor. ev yapımı ise tadından yenmez. süreceksin pidenin içerisinde tahini, dolduracaksın falafelleri içine ve basacaksın dişi!*
temel malzemesi haşlanmış nohut ve/veya bakla olan, hami-sami mezesi.
özel ve güzeldir.
sözlüğün karizmatik adamı bankacibear beni galatadaki falafelci ile tanıştırdı bu hafta sonu. gayet başarılılar. tavsiye ederim.
et yemediğim halde sevemediğimdir.
canımın sürekli çektiği lezzet. kim keşfettiyse allah razı olsun. en sevdiğim ara tatlar bunda buluşmuş gibi hissediyorum.
taksimde kraft pubin yanindaki falafel zoneda gayet guzel yapiliyor.ben durum seklinde ve yaninda verilen eksi sosla seviyorum. isterseniz yandaki bara soyleyip bira esliginde de yenilebilir. bunun haricinde kadikoyde de bi yerde yemistim ama orayi hic begenmemistim her yer guzel yapamiyor.