futbol ve milliyetçilik

aralarında malesef sıkı bir bağ vardır.
bütün dünyada milyonlarca insanı harekete geçiren, her ne kadar amacı ve sloganı dostluk ve kardeşlik olsa da, çoğu zaman, erkek egemen zihniyetin ve milliyetçi hezeyanların yeniden ve yeniden üretilmesine uygun bir zemin olagelmiştir futbol.
ne de olsa, kimilerinin ispanya diktatörü franco'ya, kimilerinin ise portekiz'in milli şef' i salazar'a atfettiği üç f'den birisidir futbol.
zaman zaman, türkiye ile ermenistan arasında yaşanan futbol diplomasisi sürecinde gördüğümüz gibi barışçıl sonuçlara vesile olsada, bu tür örneklere sık rastlamak çok zor.
futbol, bu sektörde son yıllarda yaşanan endüstrilesmeye rağmen, hala nefret ve ötekileştirme dili üretmeye daha yatkın.
en son bursaspor taraftarlarının, kadıköyde bdp'li kadınlara sırf kürt oldukları için saldırmaları, bu güzel oyunun daha uzun süre, lümpen ve apolitik kitlelerin sıradan faşizmine alet olmaya devam edeceğini göstermektedir.

(bkz: bursaspor)
ırkçılık ve faşistlik performansı daha da ilerlemiş durumda. görmek isteyen için elbet.

trabzonspor - hrant dink'in trabzonlu katiline sahip çıkarken “ayağa kalkmayan ermeni olsun” anonsları eşlik edildi.
https://www.ntv.com.tr/turkiye/hrant-din...

amedspor'a saldırılar (sarıyer, sakaryaspor vs. )
https://www.birgun.net/haber/istanbul-sa...
https://gazetekarinca.com/2018/10/sakary...

serik (antalya) - cizrespora saldırı
https://t24.com.tr/haber/cizrespor-futbo...

sözlükte de kimilerinin onayladığı, sevindiği, üzülmediği ankara saldırısı'nı destekleyen konya'daki şeriatçı / faşist kitle (sözlükte bunu yapan faşist itlerle aynı kafadalar)
http://www.diken.com.tr/konyada-saygi-du...

siyah futbolcuya "maymun" diyen twitter fenomenleri
https://www.cnnturk.com/spor/futbol/gala...
dünya üzerinde futbol taraftarları kadar gerizekalı bi topluluk olamaz. ben futbol hastası bi insanım. istanbulda yaşarken tuttuğum takımın maçarına kombine alırdım. genelde internette futbol yorumlarını, futbol haberlerini, tuttuğum ve diğer takımların forumlarını okurum. twitter hesabım genelde futbol ile ilgilidir. size şimdi içlerinde olduğum için gayet güzel gözlemlerimi aktaracağım.

1-türk taraftarlar ırkçı olmamakla övünür ama ırkçılığı sadece siyahi futbolculara yapılan ayrımcılık sanar. türkiyede oynayan kürt ve israilli futbolculara ırkçılık yapılmıştır. ayrıca yabancı takımların ki buna bildiğimiz kimseye zararı olmayan izlanda da dahil milli marşları ıslıklanır. milli marş ıslıklamak ne demek lan.

2- homofobinin tillahı vardır bu az gelişmişlerde. eğer bi futbolcunun bu konuda bi açığını yakalarlarsa direkt gündem olur ve ağza alınmayacak leş espriler döner bu konuda.

3- tek yakaladıkları karşı takım taraftarını dövmeye bayılırlar. aferin size. tek başına birini dövdünüz. ha bide bunu video ile paylaşanlar vardır çok büyük bok yemiş gibi.

4- küfür etmeyi bi halt sanarlar. hepsi takımlarını çok sever, gider takımlarına katkı olsun diye forma bilmemne alırlar ama maçlarda ettikleri toplu küfürlü tezahüratlar yüzünden harcadıkları paranın mislini kulüpler ceza olarak öder.

5-futbol tartışırlar. dünyada sonuca ulaşmayacak en salak tartışma futbol tartışmasıdır. herkes kendi kulübünü savunur ama savunurken de siz de şöyle böyle yapmıştınız der. yani yanlışı yanlışla savunur.

6- futbol, dünyada en fazla paranın döndüğü bi endüstri şu an. bu kadar paranın döndüğü bi sektörün temiz olduğuna inanmak tamamen saflıktır. hatta salaklıktır. bu endüstriye özellikle türkiyede para kazandıran insan benim gözümde gülünçtür. eskiden ben de kazandırırdım ama akıllandım neyseki.

yani anlayacağınız futbol zevkli bi oyun ama bokunu çıkarmadıkça. izle maçını geç. sonraki yorumlar, tartışmalar ve kavgalar boş adam işi.

haydi hayırlı forumlar.