genel kadınlar ve genelevler ile fuhuş ve zührevi hastalıklar tüzüğü

1961 yılında kabul edilen ve ne dediğini anlamak için derin osmanlıca, farsça ve arapça bilgisi gerektiren ilamat.

fahişeliği genel kadın olarak tanımlayan tüzük; fuhuş ve zührevi hastalıklara mücadele için komisyon kurulmasını düzenliyor. komisyonlar hukuken şu an faal olup zaman zaman seks yapılmasının düzenlenmesi anlamında kararlar yayınlıyor. kararlar koparan komedi türünden.

neden mi; tüzük çıkarılma amacından saptırılarak fuhuş kısmı baz alınarak hasta oldukları varsayımıyla genelde seks işçisi lgbt bireylere uygulanıyor.

http://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/2.4.5984.pdf
neden bu kadar rahatsız ettiğini anlayamadığım, genelevlerin ve seks işçilerinin denetlenmesi için kanuni zemin hazırlayan tüzüktür.

çünkü ülkemizde anayasa içerisinde dahi kullanılmayan kanunlar var iken, tüzük seviyesine indirgenmiş ve özelleştirilmiş bir kanunun uygulanmaması ülkemiz gerçeklerince pekte şaşırılmaması gerekendir.

dili incelediğimizde ise ülkemizdeki standart bürokratik dilden bir farkı yoktur. ülkesinde belirli bir yaşa, sosyal statüye gelen her bireyin tüm kelimeler olmasa dahi, maddelerin genelini anlayabilmesi yeterlidir ve şahsi düşüncemdir ki bir zorunluluktur.