golden retriever

iri ırk köpeklerden olup dünyanın en uysal köpeği listesinde 1. sıradadır , ayrıca
çok kolay eğitilebilir.
ama aşırı ilgi alaka ister , eğer istediğini o anda alamazsa anında depresyona girebilir veya davranış bozukluğu sergileyebilir.
bi de şu var özellikle erkek cinslerinde gayet güzel başlayan oyunlarınız cinsel oyunlara dönebilir hayvana kızmayın.
aynı zamanda en çok terkedilen köpeklerdir, ya bir hevesle oyuncak gibi göründüğü için alınır, ya çocuklarına karne hediyesi olarak. ancak köpek bakmanın televizyonda görüldüğü gibi olmadığı anlaşılınca da en çok satın alınan köpek olduğundan en çok terkedilen köpektir de aynı zamanda. barınaklar ağzına kadar köpek doluyken bunlardan cins olanlarının %90'ı golden retriever'dır. bu yüzden eğer bir golden retriever almak istiyorsanız barınaklar olsun ilk adresiniz derim.

bunun yanında bir de hava atmak için en çok alınan köpeklerdi bir ara, caddebostan'da özellikle sabah koşusuna çıkan hanımefendilerin yanında mutlaka bir golden retriever olurdu, yolda arkadaşlarıyla konuşurlardı köpekleri hakkında falan, gerçi hala var. ama pek çoğu üç dört sene sonra ortadan kaybolduğuna göre köpeklerine ne yaptıklarını merak ediyorum, zira bir golden retriever'ın ömrü 12 yıl kadar.
altın sarısı renkli -ki golden oradan gelmekte tahminimce- oyuncu, sadık, git-getir oyunlarını seven iri köpek türü. (yazar notu: tamamen sıkıyor olabilirim ama retriever adı da büyük ihtimalle atılan nesneleri geri getirmesinden dolayı verilmiş olabilir. retrieve ingilizce geri ulaşmak, erişmek anlamına geliyor ya)
büyük cüssesine rağmen oyuncu ve sevgi dolu bir ırk olduğu doğrudur. lakin en duygusal ırk budur diyemem. kuzeni labrador retriever, duygusallık konusunda golden'ları kıskandıracak kadar sevgi doludur. labrador'lar cankurtaran olarak ortaya çıktıkları için insana ve suya aşık bir türdür. benimki gibi sarı bir labrador'unuz varsa çoğu zaman golden'ınız var zannedilerek tezahurata maruz kalırsınız. türkiye'de hayvan sevgisi bile belli moda kalıpları içinde düşünüldüğünden, barınaklar ağzına kadar cins hayvanla doludur. golden'lar çok şirin, aman alayım, bakarım demeden önce ben bu işin altından kalkabilirmiyim diye düşünmekte fayda var.
evine hırsız girse onunla oynayacak kadar sevgiye aç bir köpektir. tam bir sevgi arsızıdır. bütün gün bişeyler at sana geri getirsin. bana hep onlar bıyık altından sırıtıyormuş gibi geliyor. güzel köpekler ama kedi aşığı olduğum için pek beslemeye yanaşmıyorum. hem bu kadar iyi huylu, renkli ve zararsız olmalarından dolayı heralde * "goldens are gay" diye bir laf vardır.
iskoçya ve ingiltereye ait olduğu konusunda tartışmalar var, aslında avcıdır kendisi yani vurulan kuşu getirsin diye kullanılırdı ama şu anda tam bir aile köpeği oldu. uyum konusunda sıkıntı çekmezler, yiyecek alışkanlıklarına dikkat edilmeli obezite yatkınlar. çok zekiler seksenin üzerinde kelime hafızasına sahiptir, sahibinden gelen komutlara sadık olmayabilir yer yer (bireysel eğitildiyse ) son olarak korkunca havlarlar
pet shopların malesef en çok sattığı canlardan birisidir. pet diye alınıp pat diye barınaklara (ölüm kamplarına ) atılmaktir. diğer ırklara gore eğitime daha yatkındır. eğer bir goldene sahip olmak istiyorsanız tüy dökmesi gezme ihtiyacı yem su verilecegini ve gezdirileceğini unutmayın. iyi düşünüp karar verin mutlaka sosyal paylaşım sitelerinden veya barınaklardan sahiplenin diye şiddetle tavsiye ederim. hem cebinizdeki para size kalır hemde can kurtarmış olursunuz.
bir tanesine sahibi, arkanızda biri varken ''tutacak mı tutmayacak mı'' diye sizi ikileme sokan güven egzersizi öğretmiş, şapşallıktan yenilesi kuçular.

http://www.buzzfeed.com/ishmaeldaro/dogg...
iki metre boyundaki halleri evrim sonucunda ortaya çıkarsa bir gün alıp tüm günümü ona sarılarak geçirmek istiyorum
büyüyünce alıp koynumda beslemek istediğim,sevimlilik abidesi,tüm gününüzü neşelendirecek bir cinstir.