gracias a la vida

harika bir şarkıdır, ben de yasmin levy'den dinlemeyi çok severim..acı olan ise hayata bu kadar bağlı sözleri olan bir parçayı yazmış olan violeta parra'nın bunu seslendirdikten bir sene sonra intihar etmesidir. o yüzden beni inanılmaz burkar aynı zamanda..
mercedes sosanın sesinde bir yaşanmışlık, hayatında ki yolculuğunun süren ağırlığı vardır, hissedersiniz biraz. "nefes aldığım sürece senin bahçende yediğim meyvelerinin; kimisi acı, kimisi ekşi, kimisi tatlıydı ama pişman olmadım hiç. sen gene de vursan da, sen gene de beni ağlatsan da, kapaklansam da senin kahkahalarının önünde yılmadım" der gibidir.

bir yandan sizi üzen, bir yandan da güçlendiren bir ahange sahip şarkı. ferzan özpetekin le fate ignoranti * filminde beklemediğiniz bir sahnede yükselir sesi, irkilirsiniz.
şilili sanatçı violeta parra'nın 1966 yılında besteleyip seslendirdiği şarkı. parra, 1967'de intihar etmeden önce çıkardığı son albümünde yer vermiştir bu şarkıya. şarkı daha sonra pek çok kişi tarafından coverlanmıştır.

gracias a la vida, 'hayata teşekkürler' anlamına gelir. kendini öldürmeden önce böyle bir veda şarkısı yazmış olması oldukça anlamlıdır.

sanatçının yaşamını konu edinen bir film de 'violeta cennete gitti' ismiyle çekilmiştir.

https://www.imdb.com/title/tt2014392/