halide edip adıvar

1884-1964 yılları arasında yaşamış olan ünlü romancı. en önemli eserlerinden biri vurun kahpeye dir
ünlü eserlerinden sinekli bakkal'ı ilk olarak ingiliz dilinde kaleme almış the clown and his daughter adıyla. 1935 yılında londra'da basımı yapılan kitabı, daha sonra yine aynı yıl haber gazetesi'nde yayımlanmış. bu bağlamda, halide edip adıvar için "bir kitabını ingilizce yazıp, eseri türkçeye daha sonra çevrilen ilk yazar" diyebilir miyiz? diyebiliriz. diyelim.
ateşten gömlek kitabında her sayfanın dipnotları vardır. ve bu dipnotlar bazen o sayfada yazanlardan daha fazla olabilir, sayfanın 3/4lük kısmını kapsayabilir. o yüzden okuyamadım *
ilkokul yıllarında türkçe öğretmenimizin ''emri''yle yolpalas cinayeti adlı romanını okumuştum. söyleyebileceğim tek şey o yaşlarda bir çocuk için*bu yazarı okumak en büyük işkencedir. bu sebepledir ki hala halide edip okumaya tırsarım.
işgal yıllarındaki halk mitinglerinde ateşli konuşmalar yaparak kurtuluş savaşı bilincini halka aşılayanlardandır.usta bir yazar konuşmacı direnişçi ve hatiptir.türk kadının modernleşmesi kronolojisini cumhuriyet ilanıyla başlatanlar bu saygı duyulacak osmanlı kadınını pek görmezler.
onlar genelde sabiha gökçen gibi katilleri överler.
bazı cemaatçiler tarafından sevilmeyen gerçek bir kahraman, kurtuluş yıllarında çok emeği geçmiştir ama nedense pek anılmaz, sinekli bakkal romanı muhakkak okunması gereken 10 türk romanından biri seçilmiştir ki bence hakkaniyetle doğrudur, daha çok sahiplenilmelidir
vurun kahpeye isimli romanının 1949 yılında filmi çekilmiştir.

film her ne kadar konu yönünden dram olsa da, oyunculuk yönünden komedi dalında incelenebilir.
görsel:

ayrıca, filmde yunan komutanı canlandıran insanın babama benzemesinden dolayı babam sevişirken bu kadar çirkin mi oluyor diye düşünmeme sebep olmuştur. tabi hala sevişebiliyorsa.
vurun kahpeye adlı eserine başlamıştım fakat yarım kaldı umarım ilerleyen günlerde başlayacağım. okula giderken okumak daha zevkli oluyor herhangi bir kitap olabilir bu , yaz tatilinde evde olunca okumak istemiyor insan hiç bir kitap.
ömrünün son yıllarını geçirdiği hindistan'da yazdığı siyasi anal kitabı bölgenin geleceğine şekil verdiğini hocamdan duyunca içimden bir daha doğan kadın... çok önemlidir hem de çok. son yıllarındaki zihninin dinginliği dehasının kanıtıdır. ındia kitabını okumak çok sağlam altyapı ister. sonraları ghandi hindistan'ın annesi demiştir.