him

9 Entry Daha
lily allen'ın 2. albümü "ıt's not me, ıt's you" adlı albümünde yer alan bir şarkı.

lily allen'ı takip edenler bilir şarkılarının ne kadar eleştirel olduğunu. onun sarkastik kalemi çoğu konuda sayfalar bitirmiştir ama bu parçada o kalem resmen bir kılıca bürünmüş. yazılan cümleler o kadar acı verici ki yaşamak üzere olduğumuz dünyadaki adaletsizlikleri bir bir özetler nitelikte.

şarkı "lütfen beni bu yerden alır mısınız? yüzlerinizdeki ifadeyi görmeye katlanamıyorum. ve eğer bir tanrı varsa acaba memnun mudur? aşağı baktığında ne görüyor merak ediyorum" diye başlıyor.
şarkının girişinden de anlaşılacağı üzere allen tanrı anlayışını eleştiriyor. çünkü dünyada onca yaşanan vahşet, kötülük, pislik var; bunları nasıl görmezden gelebiliyor diye sorguluyor allen.

şarkının bir bölümünde "sizce beş parasız mıdır yoksa finansal olarak güvencede midir? ve seçim zamanı geldiğinde kime oy veriyor merak ediyorum" diye düşünüyor allen. hatta "isimleri hatırlamakta iyi midir?, sizce vergi kaçırmış mıdır? en sevdiği insan ırkı beyaz ırkı mı? hiç kokain ya da esrar çekmiş midir? hiç intihar etme eşiğine gelmiş midir" gibi sorular soruyor. daha çok soru var ama daha fazla spoiler vermeyelim. genel itibarıyla insanların neler uğruna birbirlerini yedikleri, dövdükleri ve hatta öldürdükleri bu dünyada tanrı'nın vazifesini neden yapmadığı, neden taraflı olduğundan yakınılıyor. tabi bu sorular ve sitemler yanıtsız kalıyor.

başka bir iddia ise allen'ın bu şarkıyı tıpkı "fuck you" şarkısında yaptığı gibi george bush'u hedef göstermek için yazdığı. çünkü şarkıda 11 eylül saldırısına da bir gönderme mevcut.

agnostik bir insan olarak bu şarkıyı zamanında anlamadan dinleyen ben, yaşadığım değişimlerle bu şarkıyı kendimde daha da içselleştirmiş bulunuyorum ve en favori şarkılarımdan bir tanesi olarak görüyorum. dinlemek isteyen yazarlarımız için link bırakıyorum. iyi dinlemeler.