iç savaş

iç savaş, veya sivil savaş bir devlet ile o ülkenin kendi içinde herhangi bir bölgeyi kontrolü altında bulunduran politik grupların birbirlerine karşı savaştığı geniş kapsamlı bir silahlı çatışma ortamına denir. (bkz: ) http://tr.wikipedia.org/wiki/%c4%b0%c3%a7_sava%c5%9f

türkiye'nin şu an içine çekilmeye çalışıldığı durum,beyler yapmayın oyuna gelmeyin bu devrim değil, işgal planı, ölümler olmaya başladı,rte bilerek kışkırtıyor halkı, sükunetinizi koruyun,demokrasi bu değildir,özgürlük bu değildir
bilerek bir kışkırtmanın içine çekiliyorsunuz, adanada ankarada ölümler başladı,kan döküldüğü zaman geri dönüş yoktur,demokrasi bu değildir,özgürlük bu değildir
dış basını özellikle cnn, guardian ve fransız basınını takip edin, türk vatandaşlarının onlardan müdahale etmelerini istediğini yazıyor, hiçbir devlet başka bir devlete çıkarı olmadan yardım etmez, femen videosunda 'liberation' yani kurtuluş diyor, türkiye işgal altında bir ülke değil, gösteriler çarpıtılıyor
paylaşılmamış kozların ve sorulmamış hesapların biriktiği toplumlarda, fizik yasaları gereği patlak veren bir enerji boşalmasıdır.
bazen bir tarafın/kesimin ayaklanmasıyla başlayabileceği gibi, bazen de olağanlaşmış olayların da fitilini ateşleyebildiği görülmüştür.
okuyup öğrendiğim kadarıyla, günümüz toplumlarının bir bölümünde yaşanmış acı süreçlerdendir.

türkiye'de, böyle bir çatışmayla ilgili çok boyutlu değerlendirmeler yapılabilir.
örneğin, kimine göre, 1970'lerde yaşanan çatışmalar bir tür iç savaştı ve 12 eylül buna bir son verdi (son verdiğine katılmasam da...).
kimine göre, türkiye'deki toplumsal sınıfların oluşumu ve konumlanışı tam olarak tamamlanamadığından, böyle bir iç savaşın zemini ve tarafları henüz netleşmedi.
kimine göre, kürt sorunu olarak adlandırılan şey var oldukça, üzeri örtülü bir iç savaş hep sürmekteydi.
kimine göre, türkiye toplumu, bireylerin gerçek birey olamaması nedeniyle yeterince örgütlü ve bilinçli düzeye erişemediğinden, haklarının ve hak kayıplarının hesabını soracak bir demokratik sistem kuramadığı gibi, bunu şiddetle çözebilecek bir örgütlü yetkinliğe de hiç erişemedi.

yukarıdaki saptamalar, böyle ortamlarda yer verilebilecek derinlikleri içermiyor.
dolayısıyla, türkiye toplumunun içinde bulunduğu trajikomik halin profili için biraz hikmet kıvılcımlı, biraz behice boran, biraz niyazi berkes, biraz korkut boratav, biraz turan dursun, biraz aziz nesin ve biraz da kimsenin tetikçisi olmayan aktüel yazarlarımızın takibi gerekir...
fakat, sonuç olarak, aslında, abd ve britanya'nın da körüklediği bir iç savaş virüsü, uzun zamandır içimizde yer almaktadır.
nitekim toplum, zaten son 30-40 yıldır yeterince bölünmüş ve yarılmış durumdadır.
türkiye için olası iç savaş tarafları yeterince netleşmiştir...
dinci akp'li kesim ile laik cumhuriyetçi kesim veya alevi düşmanları ile aleviler veya kürtler ile diğerleri olmak üzere birbirini kırmaya hazır tarafların varlığı açıktır. önemli olan, bu taraflardan daha güçlü olanların cüretkarlığının ve göze alacağı şeylerin ölçüsüdür...
çünkü, bu tür çatışmaları, hiçbirzaman zayıf ve güçsüz olan taraf başlatmamıştır zaten...

(bkz: ak cehennem)
memleketin güneydoğusunda yaşanan savaş.lakin diğer savaşlardan farkı aslında sürekli olup herkesin buna alışması.insnalar en fazla haberlerden yada internetten görüyor.lakin kimse savaşı hissetmiyor hissetmek istemiyor.bu ülkenin bir çok şehrinde yasak alanlar var sokağa çıkma yasağı yüksekova ve hakakride resmen yürürlükte.insanlar ekmek almaya dahi çıkamıyorlar dışarı.çıksalar kör bir kuruşuna kurban gidecekler.silvanda tüm ilçe yakılıp yıkıldı.iki tarafta savaştan yana.devlet tüm gücüyle bastırırken pkk militanları sokak aralarında onlara cevap veriyor.bu iki tarafta sikimde değil açıkçası.ben halka üzülüyorum.bizzat savaş şartlarını görmüş biri olarak neler çektiklerini anlaya biliyorum.biz otobüsün 10 dakika gecikmesine küfür ederken onlar günlerdir evlerinde dışarıya çıkmayı bekliyorlar.
insan oğlu çok iğrenç bir yaratık.her daim gücün ve muktedirliğin kendinde veya kendi tarafında olmasını istiyor.olan her zamanki gibi gariplere oluyor.sıvasız evlerin fakir çocukları ölüyor.silah kadar boyu olan fakirler gece görüş dürbününden çıkan bir mermiyle can veriyor.geçen bir video seyrettim özel tim polisleri pkklı bir genci silah dürbününden an be an izliyor.istese o dakika vuracak ama vurmuyor.çocuk acemice ordan oraya geçiyor hedefte olmadığının bilincinde.sonra aniden yere yığılıyor.çok basit bir ölüm.ne için öldün? niye öldün?eline ne geçti ? diye sormak isterdim kendisine.yaşıtları batıda faceden aşk acılarını paylaşırken o hakkari de asla kazanamayacağı bir savaşta ölüyor.sonra bir video daha izledim acılı bir şehit babası ağlıyor.keşke 18 bin liram olsaydı da bedelli askerlik yaptıraydım sana affet oğlum param yoktu diyor.yürek dayanmıyor feryadına.ardından bir video daha izledim sakallı 150 koruma ile camiye giden bir bakan amacım şehit olmak diyor.ironiye gel allahın evinde ölümde korkan adam dağda ölmeyi istiyor.

savaş bunun gibi iğrençliklerle dolu.üzüldüğüm nokta egemenlerin savaşına çocuklar kurban gidiyor.yazık umarım allah sonumuzu hayır eder.bu millete akıl fikir verir.ya birbirlerinden ayrı yada aynı ülkede barış içerisinde yaşarlar.
yaşı ortalama olanlar kuzey güney diye bir dizi vardı trt'de mutlaka hatırlarlar. ilk gençlik yıllarımda da iç savaş deyince öyle bir bok zannetmiştim bunu. onurlu adamlar birbirini öldürecek, aşklar yaşanacak ve yine onurlu bir barış olacak. klasik amerikan zortlatması. neyse o bok bildiğimiz bok gibi değilmiş. yani ne film, ne öykü ne de gazetelerde uzak diyarlarda duyduğumuz bir çatışma hali değil iç savaş. pek fena. olmasın siktirsin gitsin.
ispanyol iç savaşı'nın incelenmesiyle, hakkında daha çok fikir sahibi olunabilecek başlık. yugoslavya'nın bölünmesi ve iç savaşı ile sonrasındaki gelişmeler de incelenmeli.
beğenseniz de beğenmeseniz de,
inkar da etseniz kabul da etseniz,
gözünüzü veya başka bir tarafınızı yumsanız veya açsanız da,
çok taraflı ve çok kaynaklı olarak sürmektedir bu topraklarda...

en aleni ve silahlı çatışmalı olanı, kürt iç savaşıdır günümüzde, ama, laik ve anti-laikler veya islamcılar ile diğer tüm kesimler arasında da daha düşük bir şiddette, namertçe ve düzenbazlıkla sürmekte...
ülkenin "zorla" evde tutulamayan yüzde 50'sini, ülkenin "zorla" evde tutulan yüzde 50'sine kırdırma olayı...
fatih tezcan gibi yaratıkların körüklediği bir felaket.
...ve gün geçtikçe, kaçamayacağımızı daha net kavradığım korkunç son.
...ve gün geçtikçe, hem alevilere hem de kürtlere yönelik nefretin hiçbir zaman son bulmayacağının son işareti olacak rezalet.
büyük balıkların küçük balıklara yiyin birbirinizi dediği savaş türü. çünkü eğer büyük balık küçük balıkları yerse film biter, o yüzden sağ kalması hedeflenen küçük balıkların serinin geri kalan çekimlerde aynı yeme kilitlenmesi için bu yöntem tercih edilir.