ilga

uluslararası lezbiyen ve gay birliği. (international lesbian and gay association), dünya genelindeki 600'den fazla lezbiyen ve gay grubunu bir araya getiren uluslararası bir organizasyon.

http://ilga.org/
1978 yılında kurulan ve dünyanın bir çok ülkesinden bine yakın lgbt örgütünün üye olduğu, 2011 yılında da birleşmiş milletler ekonomik ve sosyal konseyi tarafından danışmanlık statüsü verilen lgbti çatı örgütüdür.
zamanında kürşat kahramanoğlu'nun genel sekreterliğini yaptığı uluslararası gey lezbiyen birliği. yılda bir iki kez buradan adamlar gelirler bir iki söylerler sonra giderler. tabii kimsenin umru değildir dünyanın öbür ucundaki türkiye.
2014 yılında düzenlenen gay pride sonrasında ayı sözlük'ü lgbti topluluğu olarak kabul edip sistemlerine eklemişlerdir.

http://www.ilga-europe.org/who-we-are/members
ilga etmek diye de bir durum var. ortadan kaldırmak, lağvetmek anlamında. deniz gezmiş'in idam kararı okunurken hakim bu tanımı kullanır. devleti ortadan kaldırmaya teşebbüs vs. gibisinden. ilga ettiler zaten memleketin her yanını...
ilga europe yakın zamanda bir gala düzenliyor. ayı sözlüğü de bu galada tanıtmayı istiyorlar. toplulukları arasında türkiye'den 9 topluluktan biri olmak ayrıca mutluluk verici bir gelişme.

(bkz: european equality gala)
hukukta daha çok yeni yürürlük kazanan bir yasanın eski yasayı geçersiz kılması hali için kullanılan terim. örneğin bir yasa çıkınca o konudaki eski yasa ilga olur ve artık hükümsüzdür.

ilga olmak ve mülga yasa; hukuken kullanım alanı ortadan kalkmış metin ve yazılı uygulamalardır.
ilga europe'un 2016'daki yıllık konferansına katıldım, lefkoşa'da düzenlendi, 4 gün sürdü. son derece iyi şekilde kurgulanmış, pek çok workshop'un bulunduğu, bilgi alışverişi, networking ve ufuk açmak için bulunmaz bir fırsat yaratmış adamlar. türkiye'nin durumunu da anlattık, pek parlak gelişmeler olmadığını söyledik, bizimle de ilgilenecekler ama ne yapacaklar bilmiyorum. bizden daha çok kişinin bu organizasyonlara katılması lazım, hem bilmediğimiz şeyleri öğrenebilmek hem de aynı alanlarda çalışan başka insanlarla iletişim kurabilmek, ortak birşeyler yapabilmek, tabii bir de onların deneyimlerinden faydalanmak için.

bu arada organizasyonu düzenleyen kıbrıs'ın çatı lgbt organizasyonu accept lgbt alt tarafı 2010 yılında kurulmuş bir örgüt. ona rağmen bu kadar kısa zamanda almış oldukları yol muhteşem. açılış galasını kıbrıs devlet başkanının sarayında yaptık, yani gerisini siz düşünün. tabii burada kıbrıs'ın ab üyesi olması da ciddi önemli bir faktör, ab perspektifi ve fonları ciddi anlamda bir politika değişikliğine yol açıyor. keşke bizim ülke de ab rotasından çıkmasaydı. bir aralar bizim durumumuz da iyi gidiyor gibiydi de son bir kaç yıldır fena cörtlemiş durumdayız. umarım toparlanabiliriz.

2017'de varşova'da yapılacakmış. buradaki deneyimden sonra ona da gitmek istedim. bakalım, kısmet.
arapça kökenli bir kelime ve bir hukuk terimi olup, bir şeyin varlığını ortadan kaldırma anlamına gelmektedir.

kaynak: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=c...

edit: link.