imaginaerum

nightwish grubunun 2011 yılında yayınladığı albümdür. gerçekten güzel parçalar var albümde ve dinlemekten ziyade değişik bir deneyim yaşatıyor dinleyicisine. ayrıca 2012 yılında yine aynı adı taşıyan bir film de vizyona girecektir ki çıkan teaserı bile güzel ve değişik bir şeyler izleyeceğimizin garantisi. albümdeki şarkılara bakacak olursak :

arabesque : adının arabesque olduğuna bakmayın babalar gibi bir müzik, sözsüz gaz parçalardan.
imaginaerum : albümdeki her şarkının kendine bir şekilde yer bulduğu güzel bir şarkı. dinlerken kafanızdan film sahneleri geçiyor.
song of myself : popüler kültüre yönelik bir parça gibi dururken hazırlık zamanındaki ingilizce hikaye kitapları tarzındaki girişle bambaşka bir boyuta geçiyor.
the crow, the owl and the dove : nightwish'e göre slow ancak kesinlikle kaliteli bir şarkı
turn loose the mermaids : hani derler ya sizi alıp uzaklara götüren bir şarkı diye. bu tarifin sözlük tanımı bu şarkı olmalı.
ghost river : eski nightwish şarkılarına benziyor
last ride of the day : eski nightwish şarkılarına bir örnek daha
scaretale : eşine az rastlanacak değişiklikte bir şarkı. ikinci kısmında kafanızda bir sahne canlandırıyorsunuz ya da korku tüneli; kesinlikle muhteşem.
i want my tears back : eski nightwish şarkılarına benziyor.
storytime : ilk klibin çekildiği şarkı, gerçekten güzel, biraz pop gibi duruyor ama alttaki müzikleri duyunca unutuyorsunuz.

baştan sona kalite kokan bir albüm olmuş diyebilirim. son günlerin deyimiyle dinlerken eargasm oluyorsunuz.