injustice 2

16 mayıs 2017'de (gilzi:playstation 4) ve (gilzi:xbox one) için, 25 ekim 2017'de ise pc için piyasaya sürülen dövüş oyunu.

konsol için ilk çıkartıldığında, pc oyuncularını ikinci plana attıkları iyi sağlam küfür etmiştim (gilzi:netherrealm studios)'a; kulakları benim gibi oyuncular tarafından iyi çınlatılmış olacak ki beş ay sonra pc sürümünün de piyasadaki yerini almasını sağladılar.

(gilzi:warner bros.)'un hem (gilzi:midway)'i hem de (gilzi:dc evreni)ni satın almasından sonra dc evrenini temel alan bir dövüş oyunun gelmesi çok uzun sürmemişti. (gilzi:mortal kombat)'ı oyunculara sunan ekibin, (gilzi:mortal kombat vs dc universe) ile giriş yaptığı sonrasında ise (gilzi:mortal kombat ix) ile dövüş oyunlarındaki mortal kombat kültünü yeniden canlandırdığı adımlardan sonra (gilzi:injustice: gods among us) ile (gilzi:batman)'in (gilzi:superman)'i tokatladığı, (gilzi:harley quinn)'in (gilzi:martian manhunter)'a kafa tuttuğu eğlenceli ve ekstrası bol bir oyuna sahip olmuştuk.

ilk injustice oyunundan 4 yıl sonra çıkartılan injustice 2 ise, netherrealm studios ekibinin, her oyunda daha da gelişerek ilerlediğinin canlı bir kanıtı durumunda. bir sene mortal kombat, bir sene injustice döngüsüne giren netherrealm studios dövüş oyunlarındaki sisteminin ne kadar sağlam temellere oturduğunu kanıtladı ve injustice 2 ile çıtayı daha da yukarı çekti.

injustice 2, ilk injustice oyununu ile bağlantılı bir senaryoya sahip olsa da, hikayenin tam olarak ne olduğunu anlamak için iki oyun arasında çıkartılan injustice çizgi romanlarını okumak gerekli; çünkü oyunun senaryo modu bu çizgi romanların devamı aslında. ilk injustice oyunu sonrasında joker, superman'in zihnini bulandırarak hamile olan lois lane'i öldürmesine sebep olmuştur; devamında ise metropolis'in ortasında bir bomba patlatarak büyük bir katliam gerçekleştirmiştir. bu durumun sonrasında superman kontrolünü kaybederek joker'i öldürür ve justice league'in suçluluları öldürmeme konusundaki kuralını bozar. bu durum kahramanlar arasında bir ayrışmaya yol açar. superman, artık kuralsız olmayı seçer; ancak sahip olduğu tehlike sebebiyle yakalanır ve özel bir tesiste hapis tutulmaya başlar. olayların diğer kanadını yöneten batman ise brother eye isimli bir makine ile justice league metaforunu devam ettirmeye çalışır. oyun senaryosunun patlama yaptığı nokta ise braniac'ın dünyaya saldırmasıdır. hem braniac tehlikesi hem de justice league'in kendi içerisindeki çatışmalar çerçevesinde ara sahneleri film gibi izlenebilecek bir senaryo modu tasarlamışlar.

ilk oyun, sonradan eklenen dlc'ler ile toplamda 21 karaktere sahipken injustice 2, ilk andan 28 oynanabilir karaktere sahip olarak geliyor. şu ana kadar ise açıklanan 10 dlc karakter bulunmakta. bu bakımdan injustice 2 geniş bir karakter yelpazesi ile karşımıza çıkıyor. dlc karakterler içerisinde orijinal dc karakterlerinin yanı sıra hellboy, sub-zero, raiden ve ninja kaplumbağalar gibi tamamen renk katması için tasarlanan karakterler de bulunmakta.

dövüş sistematiği injustice: gods among us'tan alıştığımız sistemin devamı. hatta comboların ve özel hareketlerin yapılması daha kolay bir hale getirilmiş. elbette bu durum, bir kaç seri komboyu öğrenip sadece o hareketler ile oyunu kazanmaya çalışan sinir bozucu ergenlerin artmasına sebep olmakta.

mortal kombat x'de yer alan faction wars benzeri olarak inustice 2'de guild oluşturma veya daha önce oluşturulmuş guildlere katılma durumu ortaya çıkartılmış. günlük ve haftalık olarak verilen guild görevlerini tamamlayarak ekstra içeriklere sahip olabiliyorsunuz.

injustice 2'nin en büyük yeniliği karakter özelleştirmelerinde saklı. önceki oyunlarda sadece profilinize bağlı olan seviye ilerlemesi sistemi bu oyunda karakterlere de yansıtılmış. bir nevi rpg havası oyuna eklenerek her karakterin seviye ilerlemesi ve güç dengelerini değiştiren gear sistemi aktif edilmiş durumda.

nedir bu gear sistemi?
her karakter 4 temel skill üzerine kurulu bir güç dengesine sahip: str // abl // def // hp
oyun içerisinde kazandığınız "moher box"ları açarak, karakterler için tasarlanmış ek kıyafet parçalarına yani gearlara sahip olabiliyorsunuz. elde ettiğiniz gear parçaları, bir rpg oyununda olduğu gibi farklı özelliklere sahip olabiliyor ve karakterinizi sadece görsel olarak değil güç olarak da özelleştirmenizi sağlıyor. bu sayede, farklı oyun modlarında karşılaşan aynı karakterler, birebir aynı güçlere sahip olmaktan kurtulabiliyor.

injustice 2, standart oyun modlarının yanı sıra "multiverse" ismini verdiği ek bir oyun moduna sahip. bu modda, karakterlerinizi çeşitli event'lar içerisine sokarak fazladan görev yapabiliyor ve bolca ek motherbox veya gear kazanabiliyorsunuz.

oyunun dövüş mekaniği ciddi anlamda detaylı ve seri olacak şekilde ayarlanmış. hem arena ile yaşanan etkileşimler, hem atak güçlendiriciler hem de karakterlerin kendilerine has özellikleri ciddi anlamda oynayışı etkilemekte. karakterlerde uzmanlaşmak zaman istemekte. yani tekken'deki gibi "hadi gel seni bir de batman'le / joker'le / darksaid'le döveyim demeniz zor. bir karaktere yapışıp kalıyorsunuz adeta.

oyunun yapay zekası biraz torpilli. orta zorlukta keyifli dövüşler yapabilirken, "hard"a çektiğiniz anda yapay zeka size hardcore girişmekte. story modda yer alan green lantern vs aquaman dövüşünü geçebilmek için 40'a yakın rematch yapmam gerekti.

oyunun standart versiyonu steam'de 149 tl; ancak farklı sitelerde 110tl'ye bulma ihtimaliniz var. dlc karakterleri ise şu an için biraz yüksek fiyatta. oynamayacaksanız dlc karakterleri almak biraz mantıksız. her bir karakter 18tl'den paketler ise 50tl'den satışta. indirim dönemlerini takip ederek belirli karakterler alınabilir belki.