insanların anatomik olarak otçul olmaları

peta bir bilim kuruluşu değildir. iddiaları geçersizdir:

https://evrimagaci.org/insan-turu-otcul-...

https://evrimagaci.org/gercek-vejetaryen...

https://evrimagaci.org/insanlarin-beslen...

"yolun kenarında ölü bir hayvan gördüğünüzde, durup o cesetten biraz atıştırma isteği duyar mısınız? inekleri çıplak elle öldürmeyi ve onları çiğ çiğ yemeyi hayal eder misiniz? eğer cevabınız hayırsa beğenin ya da beğenmeyin siz otçulsunuz"

ahaha hah argümana bakar mısın? ona bakılırsa ben çimenlerin üzerinde yürürken otlanma ihtiyacı da duymuyorum.

insanlar omnivordur.
anatomik olarak otçul olup olmama tartışmasından ari olarak her halükarda insan türü hayvansal hiçbir ürün ve katkı tüketmeden de tüm gerekleri yeterleri olarak karşılayıp hayatını idame ettirebilmektedir. hal böyle iken hayvan kullanımı ahlaki bir sorun olarak kalmaktadır. hayvan kullanımı lükstür lüks için hayvan öldürüp kullanmak ahlaki değildir. benim anlayışıma göre ise herkesin birilerinin canına kast etmekten ve onları köleleştirmekten kaçınması ahlaki bir sorumluluktur. çeşitli besin değerleri ile ilgili toplumda genel olarak karşıya çıkan bazı sorular mevcut olmakla birlikte bunlar ve tüm besin değerleri tamamen hayvandışı kaynaklardan alınabilmektedir. bu gerçek de etçil otçul tartışmasının gereksizliğini ortaya koymakta ve hayvan kullanımını tamamiyle bir lüks bir zevk tatmini haline getirmektedir. zevk için avlanmak veya kürk giymek ile hayvani ürün tüketmek arasında bahsettiğim sebepten ötürü hiçbir ahlaki farklılık bulunmayıp tüm bu kullanımlar ahlaki(etik terimi yerine) çerçevenin dışındadır. başka bir dünya mümkündür. kendi adıma bu hususlardaki hassasiyetim yan evdeki çocuk istismarına müsaade etmeyip konu hakkında uğraşan sıradan bir kişinin üçüncü kişiyi koruma çabasından farksızdır.
et yemek kas işlevleri için önemli iki kimyasal madde sağlar: kreatin ve karnosin. bunlar sebzelerde bulunmaz.

(bkz:#388684)

bir biseksüel isterse hemcinsiyle hiç ilişkiye girmeyip bi ömrünü hetero olarak geçirebilir ama bu içselleştirilmiş homofobi olmuş olur. doğasını inkar etmiş olur.

insanlar yaratılış itibarı ile omnivor olduklarından et yemeyi bırakmaları özünü inkar etmektir. et yemek ahlaki açıdan bir sorun teşkil etmez. omnivor bir canlı olarak et yemek doğana uygun hareket etmektir.

et yemek bir lüks değil, zorunluluktur. doğamızda vardır. bazı bitkilerin bile doğasında et yemek var:

(bkz:et yiyen bitkiler)

https://www.bilgiustam.com/et-yiyenetobu...