itirazım var

justin biberine, fenerbahçe'nin kazanmasını istemeyenlere ,beni delirten bilgisayarıma ,yeni aldığım mp3 playerin kapağının düşmesine ve bulunmamasına itirazım var uleynnn
onur ünlü senaryosunu yazdığı ve yönettiği komedi polisiye filminin adıdır. filmde selman bulut adındaki imamın camisinde işlenen cinayeti ve bunun iz sürüşünü izlemekteyiz. fakat filmi asıl izlenir kılan filmdeki cinayetin düğümünden çok, karakterlerin derinliği ve zenginliğidir. hele hele cinayetin peşinden giden anti kapitalist, gelişimi seven, özünü tasavvuf ve alevilikten alan, hayatı sorgulamayı seven ve insanları olduğu gibi kabul etmeye çalışan bir imam olunca film tadından yenmemektedir. filmin senaryosunda sırrı süreyya önder'in de katkısı vardır.

filmin oyuncu künyeside oldukça iyidir ve özellikle de son zamandaki başarılı bazı genç oyuncuların ağırlığı göze çarpmaktadır.
sekan keskin: selman bulut camiden =))) (imam)
hazal kaya: selam bulut'un güzel sanatlar akademisinde okuyan kızı
büşra pekin: banka müdürü
öner erkan: selman bulut'un kızının sevgilisi.
osman sonant: cinayet masasından cihan demir :)
umut kurt: cami müezzini.
özgür çevik: başı selman bulut ile dertte olan doktor.
sırrı süreyya önder: yaş kararları nedeniyle zorunlu emekli edilmiş bir asker.
serdar orçin: ermeni esnaf.

şu sıralar hangi filme gitsek diye kafa yoranların 1. sırasına koyabileceği bir film olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. özellikle eleştirmenler tarafından bu zamana kadar anlaşılması zor filmleri ve alt metinler kullanması nedeniyle eleştirilen ama her zaman beğenilen yönetmen; bu kez hem piyasa tabir edilelecek, hemde derinliği olan ve maktülün suçlu, katilin de masum olduğu bir polisiye komedi ile karşımızdadır.

son olarak film 33. istanbul film festivalinden en iyi yönetmen* ve en iyi erkek oyuncu* ödüllerini almıştır

not: onur aga biz bu selman bulutu pek sevdik. serisi gelir mi demeden edemiyoruz.

http://www.beyazperde.com/filmler/film-2...
rober hatemonunda söylediği çooook güzel bi şarkı
can gox'un yormladığı mühteşem şarkı... trt oynayan şubat dizisinin müziklerinden...
onur ünlü'nün bu filminde derinden sarsan replikler vardır. birer birer internete düşmesini dört gözle beklemekteyim. onlardan bir tanesi dün itibarıyla ihsan eliaçık profilinden youtube'ta yayınlanmıştır. zamanlama manidar ey ahali.

" zaman ayağa kalkmak zamanıdır. geceyi aç geçiripte, kılıcına davranmayanın aklından şüphe ederim"

benden söylemesi böylesi bir imamın yolundan gidilir.


tevrat'ta adem'e kafası bozulan rab'ın "sen erkek, yiyeceğini topraktan zorlukla çıkaracaksın" (kadına da "sen kadın, acı ile doğuracaksın") diye insana lanet etmesine. yarın yine işbaşı da...

meraklısı için:
tevrat, yaratılış 3:
14 bunun üzerine rab tanrı yılana, “bu yaptığından ötürü bütün evcil ve yabanıl hayvanların en lanetlisi sen olacaksın” dedi, “karnının üzerinde sürünecek, yaşamın boyunca toprak yiyeceksin.
15 seninle kadını, onun soyuyla senin soyunu birbirinize düşman edeceğim. onun soyu senin başını ezecek, sen onun topuğuna saldıracaksın.”
16 rab tanrı kadına, “çocuk doğururken sana çok acı çektireceğim” dedi, “ağrı çekerek doğum yapacaksın. kocana istek duyacaksın, seni o yönetecek.”
17 rab tanrı adem'e, “karının sözünü dinlediğin ve sana, meyvesini yeme dediğim ağaçtan yediğin için toprak senin yüzünden lanetlendi” dedi, “yaşam boyu emek vermeden yiyecek bulamayacaksın.
bir zamanlar atv de yayınlanan, asuman dabağın sunuculuğunu yaptığı gereksiz ve falso program.
evlenme törenlerinde formalite icabı sorulan itirazı olan şimdi söylesin ya da ebediyyen sussun nidasına, evlilik törenini baltalamak isteyen bir denyonun verdiği yanıt.
onur ünlünün filmini
bülent ersoy un yorumunu
müslüm gürses in rakı içirmesini belirtmeden geçemeyeceğim
ayrıca müslüm gürses in aynı isimde filmi de vardır

"ihtiyaçtan fazla mal haramdır, hırsızlıktır. altın ve gümüş, yoksullar üzerinde, hegemonya kurmak için kullanılıyor. infak edilmiyor. mülkte şirk koşuluyor. kırkta bir diye bir şey tutturulmuş gidiyor. komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallelerine taşınanlar var. peki sokaktaki açtan, yoksuldan haberiniz var mı? bu dinin klasik fıkıh anlayışı, yeryüzünün sokaklarında aç gezen 1 milyar insan için ne diyor?"

filmde geçen bir replik.

onur ünlü'nün yönetmenliğini yaptığı bu film üzerine daha fazla şey söylemeye gerek yok.
itirazım var bu düzene, yakıp yıkmadan yapamayanlara itirazım var, siktir çektikten sonra özür dileyenlere itirazım var, bir de ben olmaya itirazım var ...
bırakmamak gerekir, ama bazen hayat acımasızca çizer, sorgusuz sualsiz çizer o zaman işte bırakmamak lazım..