kadın peygamberlerin olmaması

şayet olsaydı bugün ataerkil yapı belki daha esnek olabilirdi.
belki vardı ama söyledikleri tutulmadı veya kadın diye dinlemediler
çünkü şüphesiz ki ; biz erkeklerin kafasını kendini peygamber ilan edecek kadar güzel kıldık. leo/06
bu soruyu soran insana ilk söyleyeceğim; ulan erkeğini çok okudun araştırdın da, kadını kaldı,
ikinci soracağım; bana üç tane kadın filozofu felsefeleriyle sayabilir misin? (yalnız paşam lütfen google'dan bakıp ahanda bu deme, herhangi bir derste ya da felsefi sohbette bahsettiğini söyle)
namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz ama bir kaç sebep sıralayalım;
-kadınların ayın belli günlerinde ibadete mani hallerinin olması ve çocuk sahibi olmaları gibi peygamberlik vazifesini yapmaya mani durumları vardır. bu sebeple ümmetlerine hem imam, hem önder, hem de yeri geldiğinde kumandanlık vazifesi yapan peygamberlerin kadın olması elbette düşünülemez.
-peygamberlik vazifesinin gayet ağır şartları vardır. kadın ise yaratılış ve huy itibariyle naiftir, tabi ki o şartları kaldıracak kadın da yaratılabilirdi ama bu kadını erkekleştirirdi
-kadınlar doğaları gereği daha merhametli ve şefkatlidir, ama peygamberlik vasfında sert olmakta gerekir
antropolojiden, biyolojiden ve sosyolojiden bi haber insanların "kadınlar çiçektir kadınlar naiftir" yakıştırmalarıyla geçiştirmeye çalıştığı durum. bizim buralarda "kadın doğası gereği" ile başlayan cümlelere artık kıçıyla gülüyorlar, bilime değil saygıya da çağırıyorum.
ne demek kadından peygamber olmaz,erkekler bile olmuş
çok uzun bir aradan sonra kadının doğası gereği naif olduğunu belirten bir söylemle karşılaşmamı sağlayan başlıktır.
(bkz: mağara)
(bkz: yirmi birinci yüzyıl)
bu arada kurguda dragon age evreninden andraste, ursula k. le guin'in the dispossessed kitabından odo kadın peygamberlere örnek gösterilebilir.
(bkz: vaziyet alın buralar karışacak)
(bkz: koşun kavga var)

tek tanrılı dinlerin ataerkil olmasından kaynaklanıyor ve bu dinlerin tanrısının erkek olmasından kaynaklanıyor."kadın erkeğin kaburgasından yaratılmıştır." diyen eril bir tanrı mı kadın peygamber gönderecek ayol, ay ne münasebet!

eril dininize de erilliginize de saçma sapan kulp bulmaktan ziyade bu erilliği kabullenseniz tüm sorun çözülecek aslında.
yaratılış gereğiymiş.tükürsünler yaratılışına. köpek gibi iş peşinde koşmaya gelince naiflik felan kalmıyor ama.
evde köle olarak kullan, her iş kadına binsin, kadını sömür sonra de ki "kadın yaratılış gereği..." eril ikiyüzlülüğü işte. eril küstahlığı.
bak senin yaratılışına göre olan biten ne biliyor musun? açıklayayım hemen.
senin yaratılışına göre; kadın yaratılış gereği bulaşık,çamaşır yıkamaya programlanmıştır. yatağı tutağı toplamaya programlanmıştır, çocuk bakmaya programlanmıştır. böyle uzun uzun yazdık ama kısacası erkeğin götünü toplamaya programlanmıştır desek de olurdu aslında. neyse,devam edelim. mesela eve misafir geldiğinde, erkek çocuğunu baş köşeye oturturken kız çocuğunu kaş göz işaretiyle servis yapmaya zorlamaktır senin yaratılışın. senin yaratılışın, kız çocuğunu ilerde iyi bir sadık "hizmetçi" olarak yetiştirmek için var.
bu yaratılışı kabul etmiyoruz biz. sen et. peygamberlik kurumu da tanrı kurumu da sizin olsun, bizden uzak olun yeterki. o eril halinizle bizle ilgili ahkam kesmeyin.

naif sensin, naiflik de sana girsin tarzı söylemler de üretebilmek mümkün ama " kadın kadındır, çiçek babandır" cümlesini söylemek de yeterli olacaktır.

"jin jine kulilk bave te ye"


saygılar efenim.
günümüz dünyasında kendini peygamber ilan eden feminist kadınlar vardır.
islam'da kadın peygamber yok diye semavi dinlerde de bunun geçerli olduğunu sanmak yanlış.

incil'de ve tevratta kadın peygamberler mevcuttur;

harun'un kardeşi peygamber miryam
peygamber hulda
debora peygamber
aşer oymağındam anna peygamber
yeşaya peygamber'in peygamber karısı

biz bunları saymayız zaten hristiyan ve musevi peygamberlerinin çok küçük bir kısmına inanırız.

vahiy almış ama resul ya da nebilik yapmamış da pek çok kadın vardır incil ve tevrat'ta; hacer, saray, meryem. bu isimler islam'a göre de vahiy almış kişilerdir.

ayrıca tevrat'ın ester isimli bölümü aynı isimli bir kızın pers sarayında yükselerek yahudi halkını zulümden kurtarışını anlatır. islam'da bu olmamıştır.

sorun semavi dinlerde değil sanırım, islam'da.
kadın peygamberler vardır. vahiyleri kitaplaştırılan peygamberler tevrat, zebur, incil ve kuran erkek peygamberler diye biz öyle algılıyoruz.