kimi daha çok seviyorsun

bir numaralı bu ahiret sorusu ilk olarak anne baba sevgisini kıyaslamak amacıyla sorulur. oysa anne sevgisinin ölçü birimi metreyse babanınki kgdır... sonralarda ne zaman köydeki evi ziyarete gitsem buralar mı daha güzel oralar mı diye sorulurdu. en iyisi yoldur bence. her iki istakamette de o an gidilen yer seviliyodur... ondan sonra da soru biraz daha değişip sevgililer arasında "sen mi daha çok seviyosun ben mi" gibisinden bişeyler oluyo. o konuda da acele etmemek lazım. ayrılmak isteyen daha az seviyodur (bu konuda istisnalar olabilirmiş) o değil de o gazla "alo, merhaba, hani sen şimdi beni terkettin ya. demek gerçekten ben daha çok seviyomuşum" denip "aferin, iyi bok yemişsin" cevabı alınsa epey bi komik olur
bu tür hesaplara girince insan elindekini değerlendirmeyi unutuyor herhalde. ailemde ne anne-baba ne de kardeşlerim arasına böyle bir diyaloğumuz olmadı. o yüzden, çocukluğumdan beri, yapılma nedenini anlasam da yapılmasını yanlış bulduğum bir davranış. tıpkı, hani komşular bir araya gelir, sonra erkek çocukları ayağa kaldırılıp hangisi uzunmuş diye sorulması gibi. gerçi, orada kimin daha uzun boylu olduğu ölçülebilir bir şey olsa da, kısa olarak tanımlanan çocuğun kafasından geçenleri kimse düşünmez. uzun boylu diye pohpohlananın karşısına %99,99 daha uzunu çıkar.

sevgili konusuna gelince, maalesef (lafta) sidik yarışına dönmesi gayet muhtemel. ne galip olan tatmin olur, ne de yenilen. oysa bunun hesabını yapmayı bırakıp iyisini de kötüsünü de doya doya yaşasak ne olur. sonra kendini kitllemeler, uzaklaşmalar, sen beni anlamadınlar... her ilişkinin bir ömrü var. bir ömür boyu dediğin de süredir sonuçta. ama bu tür yarışlara girip zorla mezarının kazılmasına gerek var mı?

sonra bir bakmışın...

- aaa, bak hazır mezar. bari gömelim de bir işe yarasın... demişsin.