kırmızı elma sözlük

(bkz: durumumuz yoktu okuyamadık)

bir ay kadar önce zirve yapmalarını talep etmiştim. geçen gün istanbulda zirve düzenlediklerini gördüm. yazar olduğum için katılmak istedim. sen gelme ulan ayı dediler.

yazarlardan erkek fotoğrafları şeklinde bir başlık var. orada gördüm fit yakışıklı beylere akıyorlar, ıslanıyorlar falan. tombik bir ayı fotoğrafı paylaşılmış. çocuğa demediklerini bırakmamışlar. özetle içinde ayrımcılık karşıtı olduklarını söyleyen onlarca ayrımcı kişilik barındırır. kadın sözlüğü olmaktan çıkıp evrim geçirmiş olması da buna sebep bence. çünkü kadınlar bu kadar sığ değiller. başlıklarına ve içlerindeki entrylere bakınca zaten kalitesizliği çok ortada. tavsiyem kafe buluşmaları dışında da etkinlik düzenlemeleri ve katılacak olan kişileri kendi bilinmez kaynaklarına göre belirlememeleri. çünkü yazarların bazılarına gel, bazılarına gelme derseniz bu sözlük zirvesi değil kanka buluşması olur.

2015 istanbul onur yürüyüşünde buluşacakları bir zirve düzenlemişlerdi. ama yer olarak taksim meydanını vermişlerdi. polisin müdahalesi sebebiyle ortalık karıştı falan. bir hafta öncesinde bizim zirvemize davet etmiş ve buluştuğumuz kafenin ismini vermiştim entrylerimden birinde. zirve günü geldiğinde baktım ki 6 kadın yazarları bizim zirvemize gelmiş. dediler ki "ya biz kırmızı elmada yazıyoruz fakat mekan belirlemedikleri için meydanda polis müdahalesine maruz kaldık, sonra aklımıza sizin davetiniz geldi. katılabilir miyiz?" tabiki dedik, beraber dövizlerimizi hazırladık, sohbetimizi ettik, kahvelerimizi içtik. sonrasında sokakta beraber gaz yedik. limonlarımızı paylaştık. akşam beraber pride kapanış partysine falan gitmiştik. bu da böyle güzel bir anımızdır. dünyada bazen güzel şeyler de olabiliyor.
sözlüğümüzde başka başka rumuzlarla gelip üstünlük kurdukları falan yok. kendi sözlüklerinde sevdiklerini ve sevmediklerini bizler gibi ifade ediyorlar. hemde bu sözlüğün adminin her türlü söylemlerine rağmen halen kırmızı elma da yazarken ve yazar olarak yinede barındırabiliyorlarken. ( aksi uygulamaları defalarca gördüğümüz için. kapiş... ;) her sözlük zaman içerisinde dengesini kazanacaktır. bizim ayı sözlük başlığında kuruluşumuzdan bu yana başına buyruk sorunlarımız daha önemlidir. o başlıkta baştan sona önerilerimiz hep aynı ama hala oradan başlayamadık yıllardır. biz önce kendi yazarlarımızın yönetim ile ilgili zirve önerilerine odaklanmalıyız. 6 yıl oldu hala hesap verebilir bir hale gelememedik. 6 yıl içinde bu sözlüğün kurumsallaşması lazımken hala ben yaptım oldu modundayız. şimdi herkes kendi köşesine çekilsin ve kimse yoğurdum tatlı diye dikte etmesin. tekrar etmekte fayda var buradaki önceliğimiz lgbti+. biz etrafımızda henüz kendini keşfetmeye başlamış insanlara yol gösterici olmamız gerekiyor. 3 gün önce dernekte kendilerini tanımlamaya çalışan çocuklara bakın böyle bir sözlüğümüz var diyip açıp baktığımda kan gövdeyi götüren, zırıl zırıl yoluşan, asılan kesilen sözlükle karşılaşmayı beklemiyordum. bundan altı sene önce halledip şu an bunlara gülüp geçmeliydik. kendi sözlüğümüzde demokrasimiz ortadayken bir de başka sözlüklere demokrasi mi götürüyoruz.
yöneticileri ve modları ayı sözlükte halen yazardır. nereden ne çıkarıyorsunuz, pes. yoğurtçu dükkanı mı burası. kırmızı elma yöneticisi diye silmemiz mi gerekiyor? keza ben ayı sözlük yöneticisi olduğum için beni silmeleri mi lazım? yaklaşıma bak bi. bu kafa beni eleştirebiliyor üstelik. sözlüğün içindeki sıkıntılı yazarlardan bahsediyorum, bizde de olan ve zaman zaman temizlediğimiz yazarımsılardan. akıl verirken önce bir baksanız kendinize, o verilecek akıl sizde var mı diye.
aynı nickle dün itibariyle gittim üye oldum. ne yaptığımın ve ne yazdığımın farkında değilim. yani diğer sözlükte. konu başlığı açamıyorum, konulara yorum yapıyorsam da şu an için sanırım görülmüyorum. ilmuhaber ve kan tahlili isterler mi diye endişe içerisindeyim. neyse zaten olayım bana da birileri ampa desindi; ampa dedikleri an huzura ereceğim. ayrıca neden bir sözlüğün iki ismi olur anlamış değilim. anlaşılan domain name kısmında sıkıntı çekilmiş.
yaa erkek sözlüğü falan demişler ama ben az önce baktım bildiğin lezbiyen kadın sözlüğü. bir iki gay var anladığım kadarıyla. aslında ayı sözlükün kızlısı gibi. hoş yer gibi geldi.
uzun süredir takipçisi ve üyesi olduğum sözlük. son zamanlarda pek aktif olmadığını gözlemlemekteyim. burada da üyeliğim olduğu için mutlu oldum. kardeş sözlük.
şimdi baktım. benim ayı sözlük'te açtığım başlıkları aynısını bu sözlüğe kopyalamışlar. benim de ekşi sözlükten başlık çaldığım doğrudur. şimdi empati kurmaya başladım.
  • /
  • 4