kırmızı elma sözlük

buradan ben dahil çoğu kişiyi soğutan tiplemelerin, yokluktan ötürü aktif şekilde yazdığı sözlük.

burada yazmaya başlamıştım. baktım ki burayı pisletenler daha gittiği gün hdp/kürt başlıkları üstünden iğrenç şeyler yazdılar. hele bir tanesi var ki milleti eksiye boğduğu için daha ilk günden ceza yedi. amk ne güldüm harbi işsiz bazılarınız. hayatında bir gayesi olmayan, mutsuz insanlarsınız. aslında size acıyorum. üstelik her gittikleri yeri at bokuna çeviriyorlar. o denli o tiplerin olduğu yerde bulunup kalitemi düşürmem.

bu arada kendilerine tavsiyem;koskoca adamsınız lan. hele 35 üstü olanlarınız var, o yazdıklarınızı görünce harbi ben utanıyorum. iş bulun kendinize, klavye başında seks partneri aramak yerine topluma faydalı olun derim. bir de sokağa çıkın bence. dark bear'a da saldırmayın. adamın feyki varmış da bilmem ne. bu kadar terbiyesizlik olmaz. herkes sizin gibi art niyetli değil. lütfen insan gibi davranmayı deneyin.

edit: benim bile ağzımı bozdunuz.
buradaki entry sarmalını okuduktan sonra yeni haberim olan sözlüktür. itiraf ediyorum 2010 dan beri yayınına devam ettiği halde yeni öğrendiğim için fazlasıyla utandım. hatta burda yazılan onca şeyi okuduktan sonra iyi bir pr çalışması olduğunu düşündüp sevinmiştim. ta ki son sayfadaki entryleri okuyana kadar. kendi adıma ne kadar edepsiz ya da kural tanımaz olarak kimin hakkında ne yazdıkları zerre kadar ilgimi çekmiyor. burada da nice gelişmeler hata yapa yapa öğrenildi. mod olarak görev yaptığım ilk zamanlar sinirlenip entrylerini silip tartıştığım kişiler oldu elbette. kimini küstürdüm, kimi ile konuşup tatlıya bağladım. ama kolay ama zor bir şekilde böyle bir işe başlayınca öğreniliyor ve en iyisini yapmak amaçlanıyor. eski yazarlar söz konusuysa belkide kendi adımada nahoş şeyler duyacağım sözlüktür. kim bilir... henüz detaylı okumadım ama göz attığım kadarıyla keyifli bir sözlük. aksi şeyler okumama rağmen içerik açısından çeşitlilik söz konusu. hatta şuraya bir uhte vereyim when we rise. kıyaslama açısından değil ama yeri gelir bazı şeyleri de burdan öğrenir insanlar.

yeri gelse orada gullum yapsak, yeri gelse burda dergi çıkarsak. yeri gelse orada kampanya yapsak, yeri gelse burada fantaziler çağlasak. her iki sözlüktende yazarlar buluşsa. o gelemez, bu gelemez, onu istemem gibi şeyler bir tarafa bırakılsa ve ortak etkinlikler yaratılsa. bunu yapmak uzaya çıkmak kadar kastırılacak bir konu değil. ne olduğumuzu biliyorsak, eşcinseliz ya da ötekileştirmem diyebiliyorsak neden kendi aramızda sörvayvıy yaşamak zorundaymışız gibi davranıyoruz. bu arada az önce yukarıda uhte verdiğim başlığı öylesine yazmadım. anlamı yükseldiğimizde. bu sözcük her iki sözlüğünde mottosu olursa biz varoluyoruz. kolileştirklerimle, çoşkumla , kederimle, küçük büyük başarılarımla hatta vazgeçişlerimle varolduğum sosyal bütünlüğüm eşcinsellik ya da en doğru adı ile lgbti. tekil birisi olarak ben hiçbir şeyim.

not: bu zamana kadar iki sözlük arasında ne olup bittiğine gerçekten yeni şahit oluyorum. ne o tarafta ne bu tarafta ne olup bittiğini bilmiyorum. bu arada az önce bana o taraf bu taraf diye yazdırdınız. yapmayın allah aşkına. ne tarafı yahu. bunu bize söylettirmeyin gözünüzü seveyim. bu entryde yazılmış hiçbir cümlemde kişisellik yoktur yani hiçbir tekil şahısa söylenmemiştir. yahu bunu bile yazmak zorunda hissettirmeyin bize. sözüm nerede olursak olalalım hepimize .


not 2: yanlış bir şey yapmayayım diye her yerdeki entrylerde birbirini aşağılayan tabirleri okudukça bu entry yi silmeyi bile düşündüm ama yazdıklarımda yanlış olan, taraf tutan hiç bir şey yok. asıl olması gerekenden bahsediyorum. hepimiz açısından. birbirinizle savaştıkça ben hayalciyim ve öyle kalmayada razıyım. fakat önünde sonunda hayellerimizi evrilleştirmeye nerden başlayabileceğimiz konuşacağız. ya bundan 3-5 nesil sonra ya da şimdi...
(bkz: durumumuz yoktu okuyamadık)

bir ay kadar önce zirve yapmalarını talep etmiştim. geçen gün istanbulda zirve düzenlediklerini gördüm. yazar olduğum için katılmak istedim. sen gelme ulan ayı dediler.

yazarlardan erkek fotoğrafları şeklinde bir başlık var. orada gördüm fit yakışıklı beylere akıyorlar, ıslanıyorlar falan. tombik bir ayı fotoğrafı paylaşılmış. çocuğa demediklerini bırakmamışlar. özetle içinde ayrımcılık karşıtı olduklarını söyleyen onlarca ayrımcı kişilik barındırır. kadın sözlüğü olmaktan çıkıp evrim geçirmiş olması da buna sebep bence. çünkü kadınlar bu kadar sığ değiller. başlıklarına ve içlerindeki entrylere bakınca zaten kalitesizliği çok ortada. tavsiyem kafe buluşmaları dışında da etkinlik düzenlemeleri ve katılacak olan kişileri kendi bilinmez kaynaklarına göre belirlememeleri. çünkü yazarların bazılarına gel, bazılarına gelme derseniz bu sözlük zirvesi değil kanka buluşması olur.

2015 istanbul onur yürüyüşünde buluşacakları bir zirve düzenlemişlerdi. ama yer olarak taksim meydanını vermişlerdi. polisin müdahalesi sebebiyle ortalık karıştı falan. bir hafta öncesinde bizim zirvemize davet etmiş ve buluştuğumuz kafenin ismini vermiştim entrylerimden birinde. zirve günü geldiğinde baktım ki 6 kadın yazarları bizim zirvemize gelmiş. dediler ki "ya biz kırmızı elmada yazıyoruz fakat mekan belirlemedikleri için meydanda polis müdahalesine maruz kaldık, sonra aklımıza sizin davetiniz geldi. katılabilir miyiz?" tabiki dedik, beraber dövizlerimizi hazırladık, sohbetimizi ettik, kahvelerimizi içtik. sonrasında sokakta beraber gaz yedik. limonlarımızı paylaştık. akşam beraber pride kapanış partysine falan gitmiştik. bu da böyle güzel bir anımızdır. dünyada bazen güzel şeyler de olabiliyor.
sözlüğümüzde başka başka rumuzlarla gelip üstünlük kurdukları falan yok. kendi sözlüklerinde sevdiklerini ve sevmediklerini bizler gibi ifade ediyorlar. hemde bu sözlüğün adminin her türlü söylemlerine rağmen halen kırmızı elma da yazarken ve yazar olarak yinede barındırabiliyorlarken. ( aksi uygulamaları defalarca gördüğümüz için. kapiş... ;) her sözlük zaman içerisinde dengesini kazanacaktır. bizim ayı sözlük başlığında kuruluşumuzdan bu yana başına buyruk sorunlarımız daha önemlidir. o başlıkta baştan sona önerilerimiz hep aynı ama hala oradan başlayamadık yıllardır. biz önce kendi yazarlarımızın yönetim ile ilgili zirve önerilerine odaklanmalıyız. 6 yıl oldu hala hesap verebilir bir hale gelememedik. 6 yıl içinde bu sözlüğün kurumsallaşması lazımken hala ben yaptım oldu modundayız. şimdi herkes kendi köşesine çekilsin ve kimse yoğurdum tatlı diye dikte etmesin. tekrar etmekte fayda var buradaki önceliğimiz lgbti+. biz etrafımızda henüz kendini keşfetmeye başlamış insanlara yol gösterici olmamız gerekiyor. 3 gün önce dernekte kendilerini tanımlamaya çalışan çocuklara bakın böyle bir sözlüğümüz var diyip açıp baktığımda kan gövdeyi götüren, zırıl zırıl yoluşan, asılan kesilen sözlükle karşılaşmayı beklemiyordum. bundan altı sene önce halledip şu an bunlara gülüp geçmeliydik. kendi sözlüğümüzde demokrasimiz ortadayken bir de başka sözlüklere demokrasi mi götürüyoruz.
yöneticileri ve modları ayı sözlükte halen yazardır. nereden ne çıkarıyorsunuz, pes. yoğurtçu dükkanı mı burası. kırmızı elma yöneticisi diye silmemiz mi gerekiyor? keza ben ayı sözlük yöneticisi olduğum için beni silmeleri mi lazım? yaklaşıma bak bi. bu kafa beni eleştirebiliyor üstelik. sözlüğün içindeki sıkıntılı yazarlardan bahsediyorum, bizde de olan ve zaman zaman temizlediğimiz yazarımsılardan. akıl verirken önce bir baksanız kendinize, o verilecek akıl sizde var mı diye.
aynı nickle dün itibariyle gittim üye oldum. ne yaptığımın ve ne yazdığımın farkında değilim. yani diğer sözlükte. konu başlığı açamıyorum, konulara yorum yapıyorsam da şu an için sanırım görülmüyorum. ilmuhaber ve kan tahlili isterler mi diye endişe içerisindeyim. neyse zaten olayım bana da birileri ampa desindi; ampa dedikleri an huzura ereceğim. ayrıca neden bir sözlüğün iki ismi olur anlamış değilim. anlaşılan domain name kısmında sıkıntı çekilmiş.
erkek sözlüğüne dönmüştür. o denli sıkıntılı. baktım sürekli çıplak erkek fotoğrafları filan paylaşılıyor. sanırım insanlar çıplak erkek görmek istese başka sitelere girer değil mi?. sonra da 'heteroseksüeller bizi dışlıyor yea' diye ağlar bu tipler.. önce edebinizle entry girmeyi deneyin, derim. bilgi içerikli hiçbir yazı göremediğim sözlük. kankacılık boyutunca 3-5 erkek muhabbeti dönüyor. oradaki kızlara üzülüyorum. onların yanında bu denli muhabbetlere nasıl tahammül ettikleri merak konusu.
yaa erkek sözlüğü falan demişler ama ben az önce baktım bildiğin lezbiyen kadın sözlüğü. bir iki gay var anladığım kadarıyla. aslında ayı sözlükün kızlısı gibi. hoş yer gibi geldi.
  • /
  • 4