kitab-ı mukaddes

geçen yıl okuduğum hıristiyanlık dininin tahrif edilmiş kutsal kitabıdır. hz isa'nın havarileri hz isa öldükten ancak seneler sonra kaleme almışlardır ve fakat elbette yanlış hatırlamalar ya da unutmalarından dolayı allah'ın sözlerinden çok , hatıra defterini andırır. çünkü havariler tarafından ve bizzat kendi ağızlarından yazılmıştır. roma imparatorluğu kralı konstantin hıristiyanlığı kabul ederlerken onlarca yazılmış kitaplar arasından seçmiştir ve tevratı da buna ekleyerek kitab-ı mukaddes ortaya çıkmıştır.
hem tevrat ve zebur'u hem de incil'i kapsayan kitaptır.
gerçek adlarıyla " eski ahit" ve " yeni ahit" in toplamıdır.
hz. isa, yahudilere ve insanlara yeni bir kitap getirmediğini söylemiştir. nitekim, esas kitap, " eski ahit" tevrat tir! bu nedenle, kıtab-ı mukaddes, hem museviler hem de hristiyanlar için önemlidir aslında.

fakat, eski ve yeni ahit'in tahrip edildiği hikayeleri, biz müslümanlar tarafından uydurulmuştur. yeni ahit, zaten iznik konsülünde netleştirilmiş olup, insan eliyle düzenlendiği açıkça ifade edilmiş bir beyanlar metnidir. fakat, eski ahit dediğimiz tevrat, meşhur kumran yazıtları adı verilen bulgularla da doğrulandığı gibi, gayet iyi korunmuş ve değişmeden günümüze ulaşabilmeyi başarmış daha gizemli bir kitaptır.