kolektif reaksiyonun sanal lince dönüşmesi

evet uydurdum. ama hoşuma gitti, literatüre böyle geçsin.

işler çığrından çıkıyor ve bu hale gelebiliyor. niye böyle oluyor, nasıl böyle oluyor, böyle olmasa daha iyi mi olur, ya da öyle göte böyle yarrak boyutunu bir masaya yatıralım istedim. biraz uzun bir konu, maddeler halinde yazarsam daha iyi toparlayabileceğimi düşünüyorum. o yüzden;

niye böyle olmamalı?

sizi bilmiyorum ama benim için eşcinsellerin düşüncelerini çarpıştırdığı sözlükler, forumlar bloglar vs. bana çok katkıda bulundu. bundan 7-8 yıl öncesine kadar faşist, militarist veya homofobik olarak tanımlanmaktan çok uzak biri değildim. belki bir parça öyleyimdir hala, ama sivri görüşlerimin olağanüstü bir şekilde törpülendiğini söyleyebilirim en azından. bana bu fikir olgunluğunu kazandıran yazarlar ise haksızlığımı pata küte şeklinde kafama vuranlar değil, bak dostum burda yanılıyorsun çünkü bu budur şeklinde insani yaklaşımlar sergileyenler olmuştur. hepimiz şu an fikri olgunluğa erdiğimizi düşünüyoruzdur ama bu pek doğru değil, insan yaşadıkça öğrenmeye ve olgunlaşmaya devam eder. o yüzden yolun başında homofobik militarist faşist bir ibne olduğum gerçeğinden pek utanmıyorum. sözlükte herhangi birine çemkirmeye başlamadan önce bunu bir düşünün.

nasıl böyle oluyor?

aslında her şey karşıt görüş beyan etmekle başlıyor. bunda bir problem yok pek tabi. en az iki insanın olduğu yerde mutlaka karşıt görüş vardır. asıl sorun üslup. öncelikle hiçbir koşulda "def ol sözlüğümüzden", "dark bear ay elim ayağım titriyor nerdesin", "yürrrüüüü ense tıraşını görelim", türü ve türevleri ifadeleri pek onayladığımı söyleyemem, pek şık bulmuyorum diyelim. ve hiç bir koşulda hiç bir yazara yapılmaması gerekir. ikinci olarak her sivri görüşe sahip olan insan troll değildir. sadece sivri bir insandır ve bu sözlükte ve diğer başka sözlükte "troll" olarak fişlenen yazarların çok büyük kısmı aslında troll değil sadece sivridir. üçüncü olarak tepkinin bir sınırı olmalı. şöyle açıklayayım sanal linç şunların toplamıdır: eksilemek, özelden saldırı mesajları atmak, ilgili başlığa cevap niteliğinde sert entryler girmek, tepki başlıkları açmak ve nick altlarında atışmalara devam etmek. ve evet tabiki bunların hepsini yapmaya fazlasıyla hakkınız var. ama hepsini aynı anda yapıyor ve bunu diğer yazarların da yaptığını görüyorsanız bu artık sanal linç boyutuna varmış bir tepkidir. bahsi geçen yazarı muhtemelen müthiş antipatik buluyorsunuzdur, anlıyorum. ama o yazarı ortamdan silme niyeti güden girişimleri yine de anlamıyorum. benim de zaman zaman kontrolümü kaybedip yaptığım bir şey bu ama ne zamanki işlerin bir çeşit sanal linç boyutuna vardığını fark etsem ya geri adım atarım ya da ortamı yumuşatacak ve lince uğrayan yazarı -ne kadar sevmesem de- gönlünün kırılmasını engelleyecek bir şey yaparım. bireysel olarak atıştığım çok yazar olmuştur ve oluyor hala. ama bunu bir linç kampanyasına dönüştürmem, ha kontrolden çıkıp dönüştüyse de atıştığım yazarı korumaya çalışırım muhtemelen. dördüncü olarak bütün bu söylediklerimi benim gibi kaşarlanmış bir yazara yapmakla yeni bir yazara yapmak arasında da ciddi bir fark var.

böyle olmasa daha iyi mi olur?

olmamasından yanayım diyelim. saç baş yolmaktan çok daha fazlasını bekliyorum ayısözlük yazarlarından diyelim ya da. ben kendi adıma beni çok gıcık eden yazara sadece sarkastik bir cevap vermeyi yeterli görüyorum. hem daha etkili hem de daha eğitici oluyor.

öyle göte böyle yarrak

açıkçası ben dürüstlüğü politik doğruculuğa tercih ederim. bunun üzerine oturup başka bir analiz yapardım ama uzun uzun yazmayı gerektirecek bir şey yok sanırım.