latife uşşaki

latife uşaklıgil ve ya en yaygın ismiyle latife hanım, türkiye cumhuriyeti'nin ilk first ladysi, mustafa kemal atatürk'ün eşi. aslen uşaklı olan hanımefendi sorbonne üniversitesinde hukuk eğitimi almıştır. ayrıca servet-i fünun ve cumhuriyet dönemi yazarlarından halit ziya uşaklıgil'in akrabasıdır.
atatürk'ün sağ koludur. atatürk'ün izmir'de bulundugu dönemlerde kendi evini ona karargah olarak açmış, bütün resmi yazışmalarını hazırlamış, atatürk ile yakından ilgilenmiştir. bu samimiyete atatürk'te kayıtsız kalamamıştır. yaklaşık 3 yıl süren evlilikleri ilk başlarda iyi gitse de latife hanım'ın atatürk'ün yaşam biçimine çok fazla müdahale etmeye başlamasıyla arada sogukluk oluşmuş,en nihayetinde de ayrılmışlardır. ömrünün geri kalan kısmını istanbul'da bir apartman dairesinde geçirmiş, atatürk ile geçirdigi yıllar hakkında hiç kimseye bir şey anlatmadan yetmişli yıllarda hayata veda etmiştir.
büyük olasılıkla "bey bey, içme artık şu zıkkımı!" gibi söylemleri çok olmuştur. burada daha çok sigara kast edilmektedir