lgbti barış girişimi

ayrımcılığın, zorbalığın ve şiddetin tüm ötekiler üzerinde artarak devam etmesi anlamına gelen savaşa karşı kurulan bir oluşum.

türkiye’de barışın herkes için acil bir gereklilik olduğuna inanan barış girişimi, “sarayın savaşı ve şiddeti, aynı zamanda ataerkil zihniyetle, militarizmle beslenir, erkekliği kutsar, nefret söylemini güçlendirir. biz lgbti’ler bu savaşı, erkekliğin savaşını reddediyoruz” diyerek deklarasyon metni yayınladı.

yayınlanan deklarasyonun tam metni şöyle:

--- spoiler---

barışın, demokrasinin ve insanlığın kazanması için,

lgbti barış girişimi olarak yola çıkıyoruz...

20 temmuz günü şanlıurfa’nın suruç ilçesinde gerçekleşen katliamla yeniden şiddet ve savaş ortamının içerisine sürüklendik. bundan iki yıl önce "biz çözüm için her yola başvururuz. baldıran zehrini içmekse, biz o baldıran zehrini içeriz, yeter ki bu ülkeye huzur gelsin" diyen cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan bugün ülkenin başlıca huzursuzluk kaynağı haline geldi. erdoğan’ın hukuku hiçe sayarak siyasal alanı akamete uğratma girişimleri açık bir darbe süreci olarak yaşanıyor. saray, demokrasiyi ve barışı rehin aldı. seçim sonuçlarının tanınmaması, sivil siyasetçilerin gözaltına alınması ve tutuklanması, barış talebinde bulunanların suçlu ilan edilerek toplumun savaşa ve iktidarın kirli hesaplarına onay vermeye zorlanması kabul edilebilir değildir. demokrasiyi ve barışı dolaba kaldıranların kaybedeceğinin anlaşılması için kaç insanın daha ölmesi gerekiyor?

ayrımcılığın, zorbalığın ve şiddetin tüm ötekiler üzerinde artarak devam etmesi anlamına gelen savaş, biz lgbti’lere karşı açılmış bir savaştır. barış yoksa eşit ve özgür bir arada yaşamdan söz etmemiz mümkün olamayacaktır. bizler türkiye’de bugün barışın herkes için acil bir gereklilik olduğuna inanıyoruz. sarayın savaşı ve şiddeti, aynı zamanda ataerkil zihniyetle, militarizmle beslenir, erkekliği kutsar, nefret söylemini güçlendirir. biz lgbti’ler bu savaşı, erkekliğin savaşını reddediyoruz.

bizler silahların sustuğu, siyasetin konuştuğu çözüm zeminine derhal geri dönülmesini istiyoruz. gezi direnişinde hep birlikte konuşmanın, birbirimizi dinlemenin, temas etmenin bize verdiği gücü fark etmiştik. bugün kulakları sağır eden savaş tamtamlarına işte bu yüzden dur diyoruz. siyasetle, konuşarak, dinleyerek, anlayarak barış içerisinde kürt sorununun demokratik çözümü mümkündür. asker, polis, gerilla, sivil ölümleri hemen durmalı. biliyoruz ki, şiddetten arınmış, barış dili öne çıktıkça savaş heveslileri üzülecek, insanlık kazanacak.

bizler, lgbti barış girişimi olarak, savaşa karşı kendimizin, tüm insanlığın ve doğanın yaşam hakkını savunmak üzere bir araya gelerek ilk adımı attık. barışın sesini çoğaltmakta kararlıyız. lgbti toplumunun ve barıştan yana olan tüm kesimlerin ortak barış çığlığı ölümleri durdurabilir, hapsedilmeye çalışıldığımız korku atmosferini yok edebilir, barışı inşa edebilir. şimdi bu inançla yola çıkıyoruz. evde, okulda, işyerinde, sokakta ve hayatın her alanında savaşa hayır diyen lgbti’ler olarak çatışmasızlık ortamına dönülmesi, barış adımlarının atılması ve toplumsal barışın kök salmasına omuz vermek üzere çalışmaya başlıyoruz.

lgbti örgütleri ve bağımsız lgbti aktivistleri olarak bir araya gelerek oluşturduğumuz lgbti barış girişimi ısrarla barışı anlatacak, barışı örgütleyecek. iktidar uğruna bizleri savaşa mahkûm etmek isteyenlerin karşısında insanlığı, hiçbir mazeret üretmeksizin barışı sonuna kadar savunacağız. siyasetin ve demokratik çözümün yanında yer alan tüm lgbti’leri girişimimize, barış çalışmalarına ortak olmaya davet ediyoruz.

--- spoiler ---
facebook sayfaları; https://www.facebook.com/lgbtibarisgirisimi

barışın öznesi olmak konulu panelleri bu pazar 17:00-20:00 arasında gerçekleşecek. melda onur, nil mutluer, sezai temelli, yeşim tuba başaran konuşmacılar.
26-29 şubat tarihleri arasında amed'e gidiyorlar.
şöyle bir açıklamaları var;

"
temmuz ayından beri kürt halkının yaşadığı bölgelerde savaş yaşanıyor. aralık ayından beri artan devlet operasyonları ve sokağa çıkma yasaklarında hiçbir hukuk tanınmadan sivil insanların hayatlarını kaybettiğini, temel yaşam haklarının hiçe sayıldığını, her güne yeni ölüm haberleriyle uyandığımızı, toplumsal hafızamızda unutulmayacak yaralar açıldığını biliyorsunuz.

lgbti örgütleri olarak paylaştığımız bildirimlerde bu savaşta yaşamdan yana taraf olduğumuzu beyan etmiştik. şimdi lgbti örgütleri olarak bölge halkıyla dayanışmak, yaşamdan yana tavrımızı ısrarla beyan etmek, bölgedeki nöbete katılmak için şubat ayının son günlerinde (26-29 şubat*) birlikte yola çıkmak istiyoruz. yol güzergâhında bulunan istanbul, kocaeli, eskişehir, ankara illerinden de lgbti aktivisti arkadaşlarımızı yanımıza alarak amed’e gitmeyi ve barış için dayanışmamızı güçlendirmeyi hedefliyoruz.

ulaşımı organize edebilmek için gerekli otobüs desteğini sağlamak noktasında sona yaklaştık. eğer büyük bir aksilik olmaz ise birkaç gün içerisinde ulaşım bilgisi netleşmiş olacak.

yaşadığımız zor dönemde lgbti örgütlerine ve aktivistlerine yaptığımız bu çağrının karşılık bulacağına inanıyoruz. sizden talebimiz bölge ziyaretine örgütünüz adına ya da bireysel olarak katılımınızın mümkün olup olmadığını değerlendirerek en kısa zamanda bize geri dönüş yapmanız.

haberleşmek dileğiyle,

lgbti barış girişimi

*ziyaret tarihimiz ve program akışını bölgedeki gelişmeleri dikkate alarak oluşturacağımızdan kısmı değişiklikler söz konusu olabilecektir. 26 şubat sabahı istanbul'dan hareket edip 29 şubat sabahı istanbul'a dönmüş olmayı planlıyoruz.

barış turuna katılmak için lgbtibarisgirisimi@gmail.com adresine
yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz."
ayı sözlük ve homojen dergi'nin yazarlarından boyalikus, webiz tv de barış girişimini anlatmış.