marmaray

sosyal devlet anlayışında olması gereken durum .( akp yi desteklemeyenler kullanmasın diyenlere ) keyifle kullanıcam kim yapmış banane .yönetim başarısı değil olması gereken yapı.
benim için esas önemli proje marmarayın karayolu projesidir.o zaman istanbul trafiği başta köprüler olmak üzere rahatlar.doğaya hükmetme adına güzel bir projedir.ancak hem benzeri hemde kendisinden daha zor şartlarda (70 km gibi) yapılanlarla kıyaslanmaması gerek.
hazır beleşken iş çıkışı önünden geçtiğim yenikapı durağından karşıya geçmeyi planladığım raylı yol.
tmmob'nin kesinlikle binmeyin, güvenli değil dediği, emniyet ve kontrol sistemlerinin olmadığını belirttiği, daha çok eksiği olan ama her ne hikmetse 29 ekim'de açılmış olan, an itibariyle alelaceleye getirilmenin sonucunda dakka bir gol bir arızalanmış "asrın" toplu taşıma aracı. tüm kaynakları yabancı, sermayesi yabancı, ama övünmesi türk! hayırlı uğurlu olsun. *
açılışından bir gün sonra arıza vererek rekorlar kitabına girdiğimiz raylı sistem.
ilk gününden arıza yapan, sirkeci'de inmek isteyenleri üsküdar'da bırakan asrın projesi! işte bunlar hep elektrik lobisi...
arıza gene gezicilere patlamasa bari,aklıma geldi de biz bu senaryoyu biraz devrim arabalarında da görmüştük, türk mühendislerin büyük bir başarıyla ürettiği arabaya benzin koyulması unutulmuştu, sonra proje rafa kalkmıştı hemen, yıllar sonra bunun bilinçli yapıldığı söylendi maksat türklere kendini yetersiz hissettirmek, bu projedede hadi akp yi geçtik, japonlar kolay kolay tongaya basmazdı ama hayret
geçen günkü durumdan sonra "bozulmuş kih kih" diye keyiflenenlerin derdi ne diye merak ediyorum doğrusu. yapılan bu hizmeti siyasi amaçlara alet etmeye hiç de gerek yok hem. çünkü maalesef, 29 ekim gibi bi günde, eksikleri olmasına rağmen açılışı yapılarak yeterince konuya mevzu oldu. (bkz: ülkenin yüzde ellisi bayramı yüzde ellisi marmarayı kutladı)
ayrıca marmaray dilber ay esprisi yarmıştır.
ülkedeki insan hayatının basit ve ucuzluğu ve izlenilen politikalar sebebiyle marmaray'a güvenmiyorum ve binmeyi düşünmüyorum. vapur seferlerinin iptali veya seferlerin azaltılması mantıklı bir yol değildir. kimse kimseye güvenmediği bir şeyi kullanmaya zorlayamaz, kimse kimseye zorla bir şey yaptıramaz. hani sizler kimsenin özgürlüğüne ve yaşam tarzına karışmıyordunuz? !
dalga gecenler de asrin icadiymis gibi gostermeye calisanlarda komik olan ulasim projesi.bozuldu,zaten erken acildi eksikleri var gibi argumanlarla saldiriyor muhalifligin bokunu cikaranlar.lan bu kadar dandik olsa adam yuzlerce kisiyi oldurup oy kaybetmek ister mi.japon teknolojisi ve is ahlaki ortadayken neyin kafasi bu ? adam babasinin tarlsini satip yaptirmadi senin benim gibi vatandasin vergileriyle yaptirdi.bazilari bursa da toplanip ataturk insanlardan olusan ataturk resmi yaparken adam sovun amina koydu ora da.bu sekil de capsiz muhalefet yapmakla akp ye daha cok iktidar verirsiniz.
durma, durma doldur boğaziçini, sen doldur ben yürürüm bozulunca yaya yaya ...
marmaray en büyük hayalimizdi, ta ki hayallerimizin yıkıldığı o ana kadar, ne kadar da sevinmiştik, artık demir yolu taşımacılığına önem veriliyor ve işte asrın projesi gerçekleşti dediğimiz an, oysa ki yanılmışız, halkalı-gebze hattını açarak hayatının yanlışını yaptılar, dikkatinizi çekmek isterim , açtıkları için yanlış yapmadılar aceleye getirdikleri için, seçim öncesi gösteriş için yapılan bu durum hatalı ve eksik olmuş, hatta seyahat ederek deneyimim oldu, bu tecrübemi anlatmak isterim, deneyimlerimden birinde, istasyondan hareket ettik, daha sonra öyle bir şey oldu ki sert bir fren mi yoksa önümüzde bir şeye mi çarptık tam anlayamadım, yolcular baya tedirgin oldu, dediğim gibi bu sadece biri buna benzer bir çok olay var..

(bkz:seçim üzeri baltayı taşa vurmak)
gebze-halkalı hattı açılalı marmaraya binerken 1000 kez düşünüyorum ne olacak diye, gerçekten bu kadar aceleye getirilen projenin vatandaşları bu kadar da korku ve sıkıntıya mahküm etmesi gerekir miydi..