nerede o eski bayramlar

çocukluğumuzdaki bayramları hatırlar hep iç geçiririz,’nerde o eski bayramlar’ diye.

bayramlar mı güzelliklerini yitirdi? biz mi bayram sevinçlerimizi?

hatırlıyorum da günlerce önce başlardı bayram heyecanı evlerde. hele kurban bayramıysa kurbanlıklar alınır,kınalar sürülürdü sırtına.çarşı pazar dolanılır alış verişler yapılırdı.

bayram demek yeni elbise,yeni bir çift ayakkabı demekti çocuklar için ve bayram şekerleri, verilen harçlıklar. neşeyle beklerdik bayram sabahlarını.gün doğmadan uyanırdık,bayram bir an önce başlasın diye. büyükler kurban kesme telaşındayken bizler bir koşu komşuları dolanır ellerini öperdik. gittiğimiz her komşu şeker,mendil yada harçlık verirdi

.o günlerde herkesin birbirine verecek bir şeyi vardı mutlaka; sevgisi,güler yüzü.hoşgörüsü.. küsler bayramda barışıdır, büyükler atlanmadan ziyaret edilirdi. ya o sofra başında kurban etiyle hazırlanmış nefis yemekleri güle oynaya yemenin tadı.eminim hala hepimizin damağındadır anılarda kalmış da olsa. kurban kesebilenlerin sayısı çok olduğundan mıdır hemen herkes birbirini yemeğe davet ederdi. en güzel parçalar ayrılır dağıtılırdı. gönül almak en güzel geleneklerimizdendi oysa artık bir kenarda kaldı,unutuldu.

bu gün eski heyecanlar yaşanmıyor. bazen gelen bayram mı,değil mi insan anlayamıyor.bayram denince tatil geliyor akla. herkes bir yerlere gitme telaşında..bayramlaşmak için karşı komşunun kapısını çalınca birden tatil için gittiğini anımsıyor dönüyorsunuz..beş yıldızlı oteller bayram tatillerini bekler oldu. büyüklerinizin elini öpemiyor,onların gönüllerini alamıyorsunuz ama güzel anılarla dönüyorsunuz tatilden.

tabi bunu yapabilmek için parası olmalı insanın. ya yoksulsanız? işte o zaman bayram sabahının olmasını hiç mi hiç istemezsiniz. bayram demek bu gün de çocuklar için yeni bir kat giysi, bir çift ayakkabı demek değişmeyen tek şey bu. kurban kesmek bir yana,yiyecek ekmeği alacak paranız yoksa, bayram sabahı elinizi öpecek çocuklarınıza yeni bir şeyler veremiyorsanız,bayram bayram mı olur?

içi acır insanın suçlu gibi bakar önüne elini öpen çocukları dökülmek üzere olan göz yaşlarını görmesinler diye.

ya tatile giderken geride unuttuğumuz büyüklerimiz, yaşlılarımız onların bayram sabahları nasıl olur dersiniz?

eski alışkanlıklarından vazgeçemez heyecanla hazırlanırlar bayram sabahlarına.tertemiz giyinir,süslenir gözlerini bir gelen olur diyerek kapıya dikip,çalacak olan zile kulak kesilerek beklerler..ama ne gelen vardır nede çalınan zil burulur yürekleri unutulduklarını düşünür hüzünlenirler.

yaşlılarımızın ellerini öpüp gönüllerini alamıyorsak o bayram bayram mı olur?

bayrama birkaç gün kaldı.bu bayramı da eski bayramların heyecanı kalmadığını düşünerek geçireceğiz.çocukluk günleri canlanacak.en çok harçlığı veren teyzeler,amcalar gelecek belleklere.bunu yaparken yine birkaç günü dinlenerek geçirelim diye gideceğimiz tatil beldesi için valiz hazırlıyor olacağız

.oysa hiç de geç değil.hiç bir şey için geç olmadığı gibi.gelin bu bayram yeni giysilerden mahrum kalan çocukları,gözleri yolda sizleri bekleyen büyükleri sevindirelim.gönüllerini alalım.komşumuzla bayramlaşma şansını kaçırmayalım.

ne dersiniz? işte o zaman bayram bayram olur.

bayramız kutlu olsun.alıntıdır .
şuan için bayramların en sevdiğim tarafı tatil olması.
iyi ki o eski bayramlar yok da çocuklar sokakta kesilen öküzü görmek zorunda kalmıyor. öküzün kanından alnına bir parmak kan dokundurması da cabası.