oblomovluk

oblomov romanından ismini alan hastalık. tembel, hiçbir şey üretmeyen, her şeyi boş veren, hazırcı, ukala, yerinden kıpırdanmaktan bile kaçan, bezgin, halsiz, kötümser kişileri tanımlar. fiziki tembellik yanında zihinsel tembellikte de ön plandadır, öndedir. sürekli kararlar alıp; kararlarının hiç birini uygulamak için kılını bile kıpırdatmadan yaşarlar.
cümle içinde kullanılmasına baya baya kıl olduğum tabir.
tutunamayanlar'daki selim'in hastalığı...
üşengeciz ,erteliyoruz,oblomovuz...bazen insan düşünmeyi bile erteliyor, bazen insan düşünmeye bile üşeniyor.özellikle bu düşünce işçilerinin başına sık sık gelen bir durum.biz de ne yapıyoruz oblomov gibi yataktan çıkmıyoruz.ivan goncharov günümüz insanlarından çok kare barındırıyor bu romanında.belki bu yüzden bu kadar çok sevdik oblomov'u.ve tabi kitap yavaş yavaş okunuyor...yavaş okumaya itiyor bizi, üşenmeye ilk sayfaları çevirmekten başlıyoruz.tembelliğin iyi yaşandığının en iyi kanıtıyım ama tembellik hiç bu kadar güzel yüzüme çarpılmamıştı.saolasın gonçarov.
sanırım 1998 yılı orta iki - şimdi orta öğretim oldu adı o zaman öyle derdik- yaz tatili. para kazanmak için yaptığım çeşitli işlerden sonra ticarete atılmaya karar verdim, çay bahçesinin köşesinde ters çevrilmiş bir kasa üzerine örtü olarak serdiğim eski gazeteler ve ilk ticari mallarım muhabbet kuşu yemleri. ilk bir hafta pek bir şey olmasa da sonradan işler açılmıştı ve zamanının en iyi yaz hasılatlarından biri olmuştu. bu arada müşteri beklerken roman okumaktayım ve izlendiğim den habersizim. bir gün bir adem elinde oblomov ile geldi, sanırım o zamanlar otuzlu yaşlarındaydı. sonradan parkın diğer ucunda seyyar bir kitapçı olduğunu fark ettiğim bu adem, sarıldı bana baya baya sıkıca '' seni çok sevdim tombalak, çalışıp okuduğun için, hiç bırakma emi '' deyip kitabı sandığıma bırakıp gitti.
o zamandan beridir ki oblomov kitaplığımın en nadide parçasıdır.
sonradan defalarca tezgahına musallat oldum bu ademin, köyden yumurta getirdim kitap karşılığı, ücretsiz kitaplarını okudum.
''önemli olan oblomov değil, oblomovluktur tombalak ''