organ nakli

insanların günahını bile vermediği bencil dünyada insanı insana mecbur eden durum
organların nakil edilmesine denir, organlarınızı bağışlayın kimse organsız kalmasın.
islamda yasak olmasina ragmen yapilan organ bağişindan kazanilan sevap pointslerin,organsiz gomuldugunde işlenen günah pointslerden kat kat daha fazla oldugunu düşündüğüm insanlik görevidir.
yasal gerekliliklerinin yanı sıra maddi çıkar karşılığı olmaması, kişinin kendi rızası ile olması gibi bazı koşullar çerçevesinde "(bkz: caiz)" olan eylem.

eğer birini zorla kaçırıp organlarını alıyorsanız, bu organları ücret karşılıgında başka birilerine satıyorsanız (bkz: yasak) kelimesini aklınızda bulundurabilirsiniz. karıştırılmaması gereken ince noktalardır aynı zamanda.

ayrıntılı bilgi için http://www.diyanet.gov.tr/turkish/namazvakti/dok/d_hiz/id2.asp
organ naklini destekleyen biriyim,organlarımın ikisini karşı tarafa sürekli bağışlayıp geri alırım
çok zevkli ve hayırlı bir iştir,güzel anlar geçiririm,ileri derecede sosyalleşirim...
eğer organ bağışçısı değilseniz, öldüğünüz zaman beraberinizde bir çok insanı da götürürsünüz
öldükten sonra organlarınızın bağışlanması için organ bağışçısı olmanız yetmiyor malesef, illa bir yakınınızın onayı da gerekiyor, çok sıkıntılı durumlar oluşabiliyor hastanede.

düzene girmesi gereken bir olay, türkiye'de canlı donörden nakil oranı inanılmaz yüksek, verileri tam hatırlamıyorum ama %60lardaydı sanırım. dünya sıralamasında yukarılardayız bu konuda, ilk 5 falan. ölü donörden nakil oranının daha yüksek olması gerekir komplikasyonlar ve tıbbi masrafların azalması için.

(bkz: elbet bir gün)
yakın zamanda ölürsem organlarımın büyük ihtimal bir çinlinin yada kanadalının vücudunda hayat bulacak. hissedemeyeceğim o gururlu anı ama organları bağışlamak da pek bir gurur verici.
bir yıl önce ani bir kararla tüm organlarımı bağışladım. bedenim artık bu dünyada ki yolculuğunu tamamladığında geriye kalan organlarımın ihtiyacı olan birilerine umut olacak olması gurur verici.