orta dünya

j. r. r. tolkien'in kurguladığı orta dünya evreninde, yazarın eserlerinin büyük bir kısmına mekân olan hayalî kıtadır.bu dünyada çeşitli ırklar,bölgeler vardır.
şöyle bir haritası vardır.
efendim birbirinden degisik irklarin milletlerin ve nev'i sahsina münhasir karakterlerin yasadigi degisik bir memlekettir. bu irklarin bazilarini sayacak olursak;

hobbitler: (bkz: ayilik var senin hamurunda)
elfler: (bkz: kiz olsam sana verirdim)
insanlar: (bkz: ayni bokun soyu)
cüceler: (bkz: evlat olsa sevilmez)
gollum: (bkz: geldi yine tipini siktigim)
troller: (bkz: üç kulvuhallah bir elham okumak)
orklar: (bkz: abi kaç anamizi sikmeye geliyorlar)
gandalf: (bkz: gandalf bizi diskoya götür)
saruman: (bkz: göt olmak)
sauron: (bkz: babayin gemügü)
j.r.r. tolkien'in kurguladığı evrende bu dünyaya adını veren arda'nın bir kıtasıdır. arda'da daha pek çok kıta vardır; aman, karanlık diyarlar, numenor ve ismi yazar tarafından söylenilmemiş birkaç tane daha. ancak orta dünya'daki olayların büyük bir kısmı orta dünya kıtasında geçer.
elflerin arasına atın beni dediğim dünya
en sevimli karakterleri kesinlikle kisa boylu, sismanlamaya meyilli, ayaklari çiplak ve killi, tembel hobitlerdir. onlar orta dünyanin minik bearlaridir adeta. bunlarin en ünlüleri;

bilbo baggins: (bkz: balamoz hobbit)
frodo baggins: (bkz: pasif agresif)
samwise gamgee: (bkz: frodo baggins'in kocasi)
merry ve pippin: (bkz: siki tassagina denk olmak)


orklar için türk benzetmedi yapıldığından beridir bu hayali dünyayla gerçek dünya arasındaki benzerliğe kafayı takmıştım . hobbiti izlerken cücelerle yahudiler arasında şok edici benzerliği gördüm . yurtlarından kovulmaları ,paraya düşkün olmalrı ,kuyumculukta ileri olmaları , kısa boylu sakallı olmaları , isimleri ve dilleri, birbirleri arasındaki kavgaları v.s daha sonra peter jackson bu konuya zaten açıklık getirmiş olduğunu öğrendim .
cüce tiplemesini kurgularken yahudilikten esinlenmesi hakkında tolkien, yazdığı bir mektupta bizzat şunları söyler:
" cüceleri "yahudiler" gibi tahayyül ettim: yaşadıkları yerlerde aynı anda hem bir yurttaş hem de bir yabancı, yaşadıkları ülkenin dilini konuşurlar, fakat gizli dillerinden kaynaklanan bir şive farklılıkları vardır.."
yeni zelanda hava yollarının orta dünya temalı reklamı
ankara'nın en güzel kafelerinden biridir. tam kocatepe otoparkının karşısında... her anlamda dost yürekler işletir orayı...
bazen yanlışlıkla orta doğu yerine kullandığım fantastik dünyanın ismidir. ırklara, dillere ve kültürlere sahip ilk fantastik ortamdır ayrıca. çok köklü bir tarihi vardır, bilmeyen birine gerçek diye yutturulabilir.
saatler geçirebildiğim ankara'nın en sevdiğim cafelerinden biri. bugün hatta tatlı bir bear çift gördüm. sözlükte entry girilmiş mi diyip merak ettim. taşındığından bu yana entry girilmemiş. 2015'den beri büyülü fenerin karşısında yer alıyor. lgbti+ dostudur, severiz.
alkol satabilmek için sherlock pub'ın yerine taşındığından beri eski tadı kalmamış mekandır.

halbuki biz sarmaşıkların pencere pervazlarına tırmandığı aydınlık ortamında rahat rahat frp oynayabildiğimiz için sevmiştik orta dünya'yı.

tanım: ankara'da bir kafe/bar/pub