pasif agresif kişilik bozukluğu

bu tür insanlara karşı sevecen davranmakta yarar vardır. mümkün olan her durumda görüşünü almalı ve kendini ifade etmesine yardımcı olmak gerekmektedir.
muhalefetini görmezden gelmemeli, anne baba üslubuyla da eleştirilmemelidirler. bir tür karşılıklı misilleme oyununa sürüklemelerine izin verilmemelidir.
bir diğer adıyla negatif kişilik bozukluğu, genellikle "hayır" cevabı vermeleri en belirgin özellikleridir.
smurfs 2 filminde karakterlerden birini sembolize eden kişilik bozukluğu.

(bkz: pasif agresif şirin)
ani duygu geçişleri ve değişiklikleri nedeniyle nasıl bir ruh halinde olduğunu kestiremediğim için hep ilk tepkiyi kendisinden beklediğim ve o tepkiye göre davranma kararı vermeyi faydalı bulduğum model. aksi takdirde bir sürü gereksiz olay ve diyalog nedeniyle boşu boşuna bir zaman kaybına sürüklenmek olası üstüne de yorulmak cabası.

iş hayatından mecburen katlandığım; arkadaş, kanka ve sevgili hayatında kesinlikle uzak durduğum insanlar bunlar.
böyle sakin sakin durup alttan alttan giydiren, kendi kendine hiddetlenen ve şişince zeus öfkesiyle şimşekleri çaktıran insan tipidir. ''aman ali rıza bey tadımız kaçmasın'' diye diye en sonunda ya sinir küpü olur ya da herkesin kum torbası. böyle bir özelliğiniz yoksa iş ve kişisel çevrenizde denk geldiğiniz diğer sorunlu ancak sorunlarını üzerinizden yaşayıp rahatlayan insan tipi sayesinde jigglypuff gibi kalakalırsınız.
hayatı son derece zorlaştıran kişilik bozukluğu tipidir. insanlara güvenememe, sürekli haksızlığa uğradığını düşünme, sevilmediğini ve değer görmediğini hissetme gibi reaksiyonlar verirler. sosyal olarak uyumsuz, yalnızlığı seven, öfke kontrol problemleri olan kişilerdir. genelde duygularını göstermezler.

bu kişilik bozukluğu psikolojik terapi ile kontrol altına alınabilir. bu terapiye genelde ilaç da eşlik eder.

kişisel bir pencereden bakmam gerekirse, bende de olan bu bozukluk (kendi kendime teşhis koydum) okulda benim verimsiz olmama neden oluyor. hocam dahil kimseye güvenmiyorum. özel hayatımda ise birileri ile tanışmak zor olmasa da o insanlara güvenebilmek neredeye imkansız. hep bir sızlanmalar var. bu da insanların kafasını karıştırıyor sanırım.

bana yine terapi yolları göründü.