pişmaniye

kocaeli ilimizin meşhur tatlısı..yiyen 1 yemeyen 1000 pişman derler...daha sıkıştırılmış hali saray helvasıdır ve gerçekten çok lezzetlidir.
sadece göt büyütmeye yarayan,lezzetsiz şeker bombası *. tüketilmemesi gereken yiyecekler arasına taaa lisedeyken yazmıştım.
izmitte yaşamama rağmen 4 senedir ağzıma sürmediğim tatlı şeysi.
sakallı bıyıklı erkeklerin yerken çok zorlandığı tatlımasyon.
çocukluğu ve otogarları hatırlatan en güzel tatlardan biri.
izmitli olarak söyleyebilirim ki, izmitlilerin çok nadiren yediği sadece yol kenarında neon tabelalarda yazılarını gördüğümüz (can pişmaniye), şehir dışındaki bilimum eş-dost'un "ayy bize de getirirsiniz dımı" dediği yumak yumak saç görünümlü tatlı gıda.
çikolatayla kaplı vb türevlerini sevmediğim ancak sadesine bayıldığım, kakaolusuna delirdiğim, top top yiyip tüm kutuyu bitirebileceğim, orijini iran olan, farsça peşmek isminden türkçeleştirilmiş, yapımı zor tatlı.
bir oturuşta silip süpürdüğüm tatlıcık. yerken minik bir canavara evriliyorum kaşık kadar suratın pişmaniye ile kaplı olduğunu düşünün.
severim, eskişehir'de met helvası versiyonu ünlüdür. onu da deneyin. muhakkak bir kere de olsa yolunuz eskişehir otogarından geçer. oradan alıp sevdiklerinizle yiyebilirsiniz.
mola yerlerinin vazgeçilmez klasiği.