prince of persia

1989 yılında jordan mechner tarafından geliştirilmiş platform oyunu ve devam oyunlarının genel adı. motion capture tekniğine benzer bir teknik kullanılarak gerçek insan hareketleri oyuna aktarılmıştır. bu nedenle o dönemde yapılmış diğer oyunlara nazaran karakter animasyonları daha gerçekçi ve estetiktir. oyunda prens karakteri mechner in kardeşi tarafından canlandırılmış, oyunun müziklerini ise mechner in babası yapmıştır. yapımı dört yıl süren oyun ilk çıkışını apple bilgisayarlar için yapmış olup 1990 yılında ms-dos kullanıcılarının da beğenisine sunulmuştur. kendisinden sonra gelen bir çok oyuna esin kaynağı olmuş oyun serisinin pc platformuna çıkmış oyunları hakkında kısaca bilgi verecek olursak:

prince of persia üçlemesi

prince of persia (1989) *
prince of persia 2 the shadow and the flame (1993)
prince of persia 3d (1999) *

prince of persia 3d nin yarattığı hayal kırıklığından sonra serinin telif haklarını satın alan ubisoft, jordan mechner iş birliği ile prince of persia adını zirveye taşıyan the sands of time serisini geliştirmeye başladı.

the sands of time serisi

prince of persia: the sands of time (2003) **
prince of persia: warrior within (2004) * *
prince of persia: the two thrones (2005)
prince of persia: the forgotten sands (2010) *

prince of persia reboot

prince of persia (2008): prince of persia efsanesini devam ettirmek adına yeni bir üçlemenin ilk oyunu olarak geliştirilmişti. ancak oyun hoş olmasına rağmen beklenen ilgiyi görmeyince proje rafa kaldırılmıştır.

ayrıca yukarıdakiler haricinde konsol ve mobil platformlar için yapılmış birkaç prince of persia oyunu mevcut.