robin

süper gay kahraman batman'ın kankası, hayat arkadaşı, tokmakçısı.

(bkz: pasif görünümlü aktif gay)
göğsündeki kızıllıkla bilinen tatlı mı tatlı bir kuş türü olan "kızılgerdan" anlamına gelir.
batman'in sidekicklerine verilen ünvandır ayrıca. geniş çaplı beş robini olmuştur batman'in:
dick grayson: ilk robin. anne ve babasıyla "flying graysons" adı altında sirk cambazlığı yaparak yaşar. ailesi bir iş kazasında ölünce yetim kalır. sonra batman'in himayesine girerek robinlik kariyerine başlar. büyüyünce batman'in yanından ayrılır ve nightwing olarak solo takılmaya karar verir.
jason todd: ikinci robin. batmobilin tekerleklerini çalmaya çalışan bir sokak çocuğuyken batman'in himayesine girer. okurlar tarafından pek sevilmez. bu sebeple dc comics tarafından bildiğimiz sms yoluyla bir oylama yapılır ölsün mü ölmesin mi diye. sonuçta canavar amerikan halkı kazanır ve çocuk yaştaki jason todd joker tarafından levyeyle dövülerek öldürülür. çizgi roman tarihinin en büyük trajedilerinden biri gerçekleşir böylelikle. batman kendini yıllarca affetmez, daha da kötüsü yıllar sonra kana susamış bir anti hero olarak red hood adıyla gotham'a geri dönen jason todd da onu affetmez. yine de bat family'den ayrılmaz.
tim drake: üçüncü robin. batman'in gizli kimliğini çözerek robin olmaya hak kazanmıştır. jason todd'un ölümünden sonra manyağa bağlayan batman'in iyileşmesinde önemli bir yere sahiptir. diğer robinlerin aksine dövüş yeteneğiyle değil zekasıyla kanıtlar kendini. amacı dünyanın en iyi dedektifi olmaktır. bu pozisyonun sahibi olan batman'i bile şaşırtır bazen. sonradan red robin olup teen titans adlı genç kahramanların başına geçmiştir.
stephanie brown: dördüncü robin. tim'in kız arkadaşı. tim red robin olunca onun eski yerine geçmiştir. batman'in emirlerine uymayınca kovulmuş, ardından kendini kanıtlamaya çalışırken ölmüştür. ölen mezarında rahat durmuyor tabi bu çizgi romanlarda, kızımız da geri dönmüş. batgirl olarak devam etmiş kahramanlığa.
damian wayne: beşinci robin. batman'in talia al ghul'dan olma öz oğlu. ra's al ghul'un torunu yani. talia batman'e teslim ediyor bu veledi biraz da babası baksın diyerek. league of assassins tarafından yetiştirilmiş kibirli, disiplinsiz, öldürme meraklısı bir çocuk tabi bilemiyor batman ne yapacağını. öyle yavaş yavaş gelişiyor baba oğul ilişkileri.

not: batman'in tek bir öz oğlu olsa da tüm robinleri öz çocuğu gibi sever. sanıldığının aksine bir ilişki falan yaşamamıştır hiçbiriyle.
bir aile fotoğrafı:
(jason'ın batman'le arası hala bozuk ondan girmiyor kareye yoksa onu da çağrıyorlar)
çok güzel öten
türkçede kızıl gerdan ya da nar bülbülü olarak adlandırılan sevili mi sevimli bir kuş.
diğer anlamları için (bkz: batman) (bkz: how i met your mother) (bkz: robin hood)