sabina spielrein

önceleri rusya'dan ailesi tarafından getirildiği isviçre'de carl gustav jung'un hastası olmuş, daha sonraları iyileşince jung'un yönlendirmesiyle üniversiteye kaydolup, akabinde de psikoanalist olup doktor ünvanı kazanmış bir kadındır sabina spielrein. evli olan jung ile tutkulu ve tuhaf bir aşk ilişkisi yaşamıştır.

devrim sonrası rusya'ya dönmüş ve "beyaz kreş" adında çok özel bir ana okulu açmıştır moskova'da. burada çocuklara serbestlik tanıyarak kişisel gelişimlerini hızlandırmasıyla bilinir. lenin zamanının yenilikçi ve özgürlükçü ortamında yapılan bu çalışmaları, stalin zamanında tepki çekmiş, okulu ve yazdıkları yasaklanmıştır.

1942'de sığındığı rostov'da nazi kuvvetlerince katledilmiştir. yaptığı çalışmaların kıymeti ve freud ile jung'a katkısı yeni yeni anlaşılmaktadır.

1885 - 1942 arasında yaşamış olan sabina spielrein'ın jung ile olan ilişkisinin ve yaşamının büyük kısmının konu edildiği 2002 yılından bir film vardır: prendimi l'anima / the soul keeper.
"ruh bekçisi" anlamına gelen filmin adı, türkiye'de "esir ruhlar" adıyla gösterime girmiştir. filmin adı, jung'un ruhunu sakladığına inandığı ve çocukluğundan beri taşıdığı bir taşı, saklaması, bekçisi olması için sabina'ya vermesinden gelmektedir.

sabina, çarlık rusyası'ndaki alman-yahudi kökenli ailelerden birinin kızıdır ve tam adı sabina nikolayevna spielrein'dır. soyadı almanca "adil oyun" anlamına gelmekte olup, çekilen filmde buna da gönderme yapılmaktadır.

kimi kaynaklara göre, ilk kadın psikanalisttir.

wiki :
nsen
viki :
nstr
imdb : http://www.imdb.com/title/tt0349995/

(bkz: carl gustav jung)
(bkz: sigmund freud)
(bkz: psikanaliz)

ek: a dangerous method (2011) filminde de sabina spielrein, "kısmen" işlenmiştir.