sevgi emek ister

tanım: aşkı bulmak ya da aşkı anlamlandırmak için kanun hükmünde bir karar gibi uyulması gereken durum.

aşk hadisesi tamamen gündelik yaşamda görülen bir mucize çeşididir. aşkıııımm ciiiiciiim tontoşum gibi aşkın ibare ve işareti sanılan çikletlere kanmamak gerektiği gibi, gündelik hayatta örneğini bolca görüyor olmamız da aşkın mucize olduğu gerçeğini değiştirmez

barda, kafede ya da sohbette tanışıp kaşını gözünü beğendiğin ve biraz da fikrini tuttuğun kişiye; ona karşı beslediğin hayranlık-beğeni ya da buna benzer diğer olumlu duygusal yaklaşımlar senin aşk duyduğun anlamına gelmez. fakat sevgi emek ister.
(ara not: sevgi kelimesini bu cümle bağlamında aşk sözcüğüyle eşdeğer tutuyorum; hani şu mucize ile)
sevgi emek ister cümlesinin işteşlik çatısında kurulmasını tercih ederdim (sevgi emek isteşir) ama mevcut yapıdan hareket etmeye devam edersek:

sevgi karşılıklı yapılan fedakarlık ve hürmet, biriktirilen hatıra, edinilen tecrübe ile inşa olur. ilk görüşte aşk palavra. bin milyon bir baloncukta bir görüldüğüne dair bir takım dedikodular da mevcut. doğrudur. bunun bile böyle olmadığını düşünüyorum. platonik olan tamı tamına "kendi kendine gelin güvey olma" ile ilgili bir durum. aşk değil aldatmacadır. aşk nedir biliyor musun kıymetli ayı okuru: aşk sevgilinin elini tuttuğunda onun derisini kendinin, kendi derinin onun derisi olduğu hissini yaşayabilmektir. tek bedendir. aşk kaç beden giyer hadisesine girmeyi en azından bu başlık altında doğru bulmuyor saygılarımı gönderiyorum.

bir de saygıyla izlemeyi tavsiye ettiğim bir aşk felsefesi olarak

(bkz: selvi boylum al yazmalım)