şili nin nasıl oluştuğunu merak etmek

aga aşağı doğru yürüyelim bir şey göstericem diye başladığı tahmin edilmektedir. dağların kıyıya paralel uzanmasının etken olduğunu düşündürmektedir.
şili: ikimizi de göstersin
arjantin: ya kızım beni göstersin, ben şiiri söylicem ya
şili: ikimizi de göstercek
arjantin: aaa benim yarısı gözüküyo banane ben
şili: sen azıcık beri gelivir şöyle yapış bana, şöyle sen de gözükücen ya ben de gözükmek istiyom
arjantin: ama şiiri ben söylüyorum
şili: hötü şiiri sen söylüün. git şöyle ileri git acıcık..
arjantin: tamam dur bi dakka şöle.
...
lisede yeni geçtiğim okulda ilk gün hoca tahtaya kaldırıp 'şili nerede' dedi (harita üzerinden) hatta kalem gibi ülke' dedi ve hala bulamadım, bi 15 dk fln bulamadım yani-ki fotografik hafızama da güvenirim.

kendisinin benim için yeri çok ayrıdır bu sebeple. bu da böyle bir anım
and dağları hakkında bilgi sahibi olmamanın getirdiği bir meraktır.
dünyada ki tüm kıtalar ve okyanuslar levha tektoniği hareketleriyle oluşmuştur, ve bu hareketlilik hala devam etmekte olup yer şekilleri sürekli değişmektedir. şili'nin kıyısı bulunduğu pasifik okyanusu levhası şili'nin altından, dünyanın içine batmaktadır, haliyele bu okyanus tabanı şilinin altına girerken güney amerika kıtasını yukarı kaldırır. milyonlarca yıllık bu hareket and dağlarını var etmiştir. dağlar o kadar yüksektir ki brezilya ve arjantinden şili kıyılarına ulaşmak çok zordur. haliyle and dağları bir sınır oluşturmuştur. dağın pasifik okyanusu kısmında yaşayan halk ise şili devletini kurmuştur. coğrafi olarak böylesi daha kolaydır. aynı biçimde çin-nepal/hindistan sınırı everest dağ sırasıdır. italya-isviçre sınırı alp sıradağlarıdır. bazen aşırı yükseltiler garip sınırlar oluşturabilir.