subjugator ve bearhairy i sözlüğe geri kazandırma protestosu

reklamlara tıklamayarak ve gerekmedikçe entry girmeyerek başladığım protestodur...herkes aynı dilden konuşup aynı şeyleri savunacaksa, tartışma olmayacaksa yazmanın da anlamsız olduğunu düşünüyorum.
desteklediğim kampanyadır.sadece subjugator ve bearhairy değil giden gönderilen tüm yazarların gelmesini talep ediyorum.
kisisel olarak sozlugun en onemli gorevinin farkli fikirlerin tartisilabilmesi oldugunu dusunuyorum. bunun onemi sadece ic dinamik olarak demokratik ozgurlugun saglanmasi degil ayni zamanda oralarda bir yerde, koyunde kasabasinda bilgisayarinin basinda bu yazilari okuyan, ve farkli oldugu icin bir umut kendi gibi dusunen insanlari arayan gencler icin bir umut kaynagi olmasi sozluk gibi platformlarin.

kendimdem biliyorum, daha cok gencken, sahip oldugum fikirlerim ve duydugum endise sebebiyle caresizce internette bilgi paylasimi yapan websiteleri aradigimi ve bulamadigimi. ayisozluk basit, hizli ve etkili bir sekilde bir suru insan icin bir umut kaynagi durumunda anadolunun ucsuz bucaksiz koselerinde yasayan arkadassiz kafasi karisik insanlar, ve lgbt kulture asina olmayi sorun gormeyen dostlar icin.

turkiye'de her escinsel turk soyundan olmak ve/ya bununla gurur duymak zorunda degil, her escinsel dindar olmak ya da herhangi bir dine inanmak zorunda da degil. objektif bir taraftan baktiginda, toplum tarafindan bu kadar yargilanan ve soyutlanan lgbt bireylerin, kendilerini digerlerinden farkli kilan din/millet/soy/sop gibi olgulari elestirmesi kadar dogal ve beklenen birsey olamaz. insanlarin sesi kesildikce, sirf kendi kisisel gorusune farkli duruyor diye normalde ayni durumdaki baska yazarlar uyari alirken digerleri direkt sutlandikca, bias denen kavram escinsel olunmasina ragmen bu kadar onplanda karar mekanizmasini etkiliyorsa o zaman cidden ayisozluk'un anlami nedir, ne amacla buradadir sorgulamaya itiyor beni. demekki gunluk hayatta hicbiriniz yargilanmiyorsunuz, hicbiriniz zorluk cekmiyor, otekilestirilmiyorsunuz ki farkli pespektiflere olan bakis aciniz sifira yakin; empati kurmak gibi bir yonunuz yok cunku. sizin icin guclu olmak, o gucu baskalarina empoze edip onun egosunu yasamak, her zaman en ustte olmak; bu sozlukte bir lgbt yazar kimligi ile olmaktan, bilgi alisverisinden ve tolerans gosterebilmekten cok ilerde. demek ki siz escinsel olarak dogmamis olsaniz su an bildigimiz duyarsiz, sapik muamelesi yapan epmatiden yoksun yaratiklar olup cikacaksiniz, cunku sizi onlardan farkli kilan tek kriter zorunlu olarak escinsel olmaniz, baska birsey degil. bu farkliliginizi kendinizi gelistirip insanlari anlamak, farkli olanlari daha da anlamak ve daha iyi bir statuye sahip olmak icin kullanmaktan ziyade bunu bildiginiz bir kusur olarak gorup onu olabildigince gozardi etmeye ve turk soyundan olmak, musluman/hristiyan/musevi olmak ile one cikip govde gosterisine devam ediyorsunuz.


aferim. masallah.

bir iki yazar'in gitmesi/gonderilmesi sozlugu etkilemez, zaten tek dert ve tasa sozlukte baslik sayisinin gunde bilmemkactan fazla olmasi. kicimizda kopekler kovalarmis gibi kosturuyoruz daha fazla baslik olsun bizim olsun formatinda. eminim pek cok escinsel cocuk/genc/kafasi karisik yetiskinin sozlugu takip ederkenki tek derdi sik boyunun ortalamanin ustunde kalip kalmamasidir, yoksa hepimiz lgbt olmanin getirdigi sorunlari cozmus, bunu hayatimizda arkaplana atip gunluk hayatimiza sorunsuz devam edecek kadar asmis insanlariz. sozlukte escinsel olmayan, din'e inanmayan ve turk olmadigini belirten butun yazarlari da yok etmek farz ki sik boylarimizi alirken daha stabil/milli bir istatistik elde edebilelim.
samimiyetsizliğin dik alası olan protesto.

ama neden?

şimdi bahsi geçen yazarlarla bire bir hiç bir alıp veremediğim yok, hatta bearhhairy ile oturup bir kaç arkadaş oturup yemek yemişliğimiz bile var, o kadar.

sub* ile olan entrylerim malum ama gitti ya da uçuruldu diye de sevinmedim tabi üzülmedim de.

kanada tayfası olmak üzere sub'ın yakın arkadaşlarının onu koruma altına almalarını normal karşılıyorum -bakınız survivor-, bearhhairy'nin kulisi zayıf anlaşılan!

sorarım size bu sözlük altında kaç kişi sırf kürt-türk kavgası yüzünden uçtu ya da gitti? şimdi burada, bu iki arkadaşın gelmesi için çaba gösteren kaç arkadaş eski ya da kaçıncı nesil? evet çoğu eski ve 1.nesil. o zaman sormazlar mı adama neden böyle bir protesto yapmadınız giden diğer yazarlar için diye? -umarım yapan olmamıştır yoksa feci göt olacağım- .

tabi güzel arkadaşın arkasında durmakta ama samimiyet tek taraflı olunca insan üzülüyor.

yeniden söyleyeyim gidenler için eleştiri -tek eleştirimde sub hakkında gerçi çoğul saçma oldu biraz- haricinde hiç bir çekememezliğim yok. kıskandım bile diyebilirim zira benim arkamdan bu kadar tutan olmazdı.

edit: 1.nesil olarak 1.nesil yazar tarafından uyarıldım ya da göt edildim, daha önce açılan protesto başlığı uçurulmuş kendisi şahitliğinde. bu da böyle bir anım olsun. e o zaman neden ses çıkarmadınız lan bu başlık neden silindi diye!*
ironi mi dediniz? sahip çıkmaya çalıştığınız yazarlardan alıntılayarak yapayım. "bu protestoyu yapanlar götünü siktiren zavallı pis ibnelerdir" cümlesiyle başlayayım öyleyse. "allaha inanan yobaz pislikler" cümlesiyle devam edeyim. faşizmin dibine vurup ağzımdan salyalarla insanlara saldırayım ve sonrasında "boşnaklar candır, sikleri büyüktür, aşırılı güzel sarı beyaz tenlidirler, iyi basketbol oynarlar, terleri bile parfüm gibi kokar, avrupalıyım sonuçta, ama ama boşnağım diye beni sözlükte eziyorlar, dışlıyorlar, hep öldürüldük, türk damarı tutuyor hepsinin, kelle avcısı barbar türkler" olarak devam ediyorum. son olarak diyorum ki ya hatalarına sünger çek ya da sus ve yalamaya devam et.
böyle bir protestonun altından herhangi olumlu bir şey çıkacağını düşünmüyorum. çünkü gönderilen arkadaşlar çoktan küstürüldü. gönderilmelerinin haklı sebepleri vardı veya yoktu, olup bitene tamamen fransızım. görmedim okumadım duymadım ne olduğunu ama yönetim, yazarların rahatsızlığından bir şey almalı. yazarların pat diye gönderilmesi veya gönderilme sebeplerinin açıklanmaması adil ve etik değil, oldukça can sıkıcı ve gereksiz. bundan sonra yapılması gereken şey şu olmalıdır:

sözlük kurallarını esnetilmeyecek kadar ağır derecede ihlal eden yazar özel mesajla 1 adet uyarı almalıdır ve ikinci defa aynı hata tekrarlandığında sözlükten uzaklaştırılacağı söylenmelidir. bu durum aynı zamanda kontrol merkezinden bütün yazarlara bildirilmelidir "x adlı yazar y nolu entrysinden ötürü sözlük kurallarını ihlal etmiştir, ikinci defa aynı hatayı tekrarladığında sözlükten uzaklaştırılacaktır" şeklinde.

2. defa aynı uyarıyı alan yazar sözlükten uzaklaştırıldıktan sonra kontrol merkezinden yine bütün yazarlara duyurulmalıdır. neden uzaklaştırma aldığı.

bundan sonra böyle bir politika izlenirse yazarların bu gönderilmeler konusunda herhangi bir şikayeti olacağını sanmıyorum. çünkü bu şekilde"sözlük benim sözlüğüm asarım da keserim de" gibi duruyor. *
protestoyu samimiyetsiz bulanlara hatirlatma: kanada tayfasinda olduğumdan dolayı rdbear ve subjugator dışında hiçbir yazarla sözlük dışında görüşüp tanışmışlığım yok, dolayısıyla hiçbir irtibatım da yok. sözlükten atılan yazarlardan da haberim yok. subjugator söylemeseydi bearhairy nin atıldığını da asla bilmeyecektim..basit di mi? keşke yazmadan yargılamadan önce biraz düşünseniz.
birilerinin "gitmesi" ve ''gönderilmesi'' tamamen iki farklı olay ve malesef bunu bile idrak edemeyecek yazarlar var burda. ''gitmelerinden sonra tartışma çıkmıyor'' denmesi de tamamen benim çıkış noktam. burası huzur evi ya da cami değil tartışma çıksın ya..herkes aynı şeyi yazacaksa sözlüğün ne anlamı var? sadece mesajlaşmak için mi burdasınız? ayrıca subjugator ün kötü entrylerinden alıntılarla oluşturulmuş dark bear entrysine de aynen subjugator e verdiğim tepkiyi verdim. eksiledim ve gülüp geçtim. alınmadım, gücenmedim kızmadım...
jan xwen, anormal genc, ordinaryman, topakbear, icimdeki ayi, limonagaci... bunlar bir çırpıda akla gelenler. daha kimler kimler var... kimi ideolojik, kimi fikir uyuşmazlığı, kimi de kişisel sebeplerden sözlükten def edilmiş, el etek çekmiş yazarlardır. biri/ birilerinin alakası yok diye haykırdığını duyuyorum ama fazlasıyla var. sebepleri birbirinden farklı olsa bile bu yazarlarla ilgili protesto ve geri kazandırma adı altında olmasa bile geri gelmeleri için sözlükte gündem oluşturulmuştur. buna en net örneklerden biri de pisuvardaki siyah kil . gurur yapmadan, kimseyi takmadan hala ara ara yazabilen, keyfine bakabilen yegane örneklerden biridir. ama zamanında ona karşı yapılan hakaretlerin göz ardı edildiği hatta hakarete maruz kalıp sözlükten ilişiği kesildiği düşünülünce, hala ara sıra da olsa pisuvardaki siyah kil 3 olarak burda olması takdire şayandır.

gelelim sivri dilli hakaretengiz söylemlere. bu söylemler gerçektende rahatsız edicidir. hatta belki tck'ya göre suç bile sayılabilir ama öyle olsaydı rte başı çekerdi. ayrıca subjugator'un yazdığı bu ifadelerin yazı içerisinde tam tabiri ile göremezken, savunma adına cımbızlanıp yazılıyor olması zaten başlı başına, kişisel küfürdür. hele hele subjugator bu beyanatları sıkıntılı ama kişisel küfür mahiyetinde olmadığı halde. bununda ayı sözlükte yeri yoktur. (bkz: ayı sözlük format) hani bunuda anladık diyelim. bu konularda herhangi bir uyarı mekanizması olmadığı halde uyarı yapılmışçasına davranmak, hatta daha önce bu ifadeler yazıldığında silerek aksiyon almak yerine daha önce ses çıkartmamamakta ayrı bir tezattır.

gelelim bearhairy'e. bundan 1 - 1,5 ay önce mod yapılmış çiçeği burnunda ilgili yazardır. bunun dışında kürt olduğu için gurur duyan ve bunu her fırsatta dile getiren bir bireydir. her ne kadar yazdıklarına söylediklerine katılmasanız bile kürtlüğünden gurur duymasına engel olamayız, olmamalıyız. bizde ötekiyiz eşcinseliz ve sözlüğümüz olduğu için gurur duyuyoruz nihayetinde ama yaşatırken sıkıntımız var. o da her iki manada da gurur yaşayamaz mı? ben ve nice insanla islam başlıklarında çoğu kez tartıştığım bir yazardır. ama hal böyleyken ortak bir paydamız olduğunu ve bunun anlaşmamıza engel olamadığını gördüğüm birisidir. bu konularda birebir sohbetimiz olmasa da hatta tartışma yaşasak bile entryler yardımı ile gayette birbirimizi anlayabilmiş, beğenilerimizi sunmuşuzdur.

şimdi biz sözlüğü herkese açık bir platform olmasını beklerken bunların yaşanıyor olması bambaşka üzüntü kaynağıdır. subjugator 'a bu konuda net bir açıklama yapılmaksızın gönderiliyor olması sıkıntılı. kullandığı üslup gereğince uyarısını yapıp kısa bir süre uzaklaştırma verilmesi yerine bu işin inatlaşmaya dökülmesi bu oluşumda beklenilen bir şey değilidr. bearhairy'nin de kimliğini yazı dilini bildiğimiz halde 1,5 ay önce mod yapıp sonra elinden almak üzücüdür. sebepleri meçhul olsa bile tartışmamız, bilmemiz gerekir. ama salt kürt başlığı altında tartışmak değildir. hatta bu konuda sözlükçe seçilen aday olan mod'ların oylarla seçilmesi tepeden inme tayinden daha sağlıklı olacak gibidir. en azından ne düşünürse düşünsün bu konuda insanlara beklentiler verip sonra onları yüzüstü bırakıp, küçük düşürmemiş oluruz. ve böyle bir şey yapılırsa itibarın iadesi amacıyla benim adayım bearhairy'dir.

protestoya katılan kişileri bu bakış açısından değerlendirip, onları da bu inatlaşmanın unsuru olarak görmeden geçmişte yapılan hataları tekrar etmek yerine gelişmeyi beklemekteyiz.
öncelikle yanlış olan bazı yerleri düzeltmek isterim lakin entrylerde o kadar çok yanlış var ki, hangi birini düzeltebiliriz bilemiyorum. zaten sözlük yalan yanlış bilgiler içeriyor, neden düzeltelim ki.

birincisi bearhairy modluğu kendisi bıraktı, kişisel sorunları genele yaydılar. istenmeyen şeyler yazıldı, çizildi, özel mesajlarda da küfürleşmeler oldu ve bunlar bir moda yakışmadı. kendisine yine de töleranslı davranıldı. en son artık yazmayacağım diyip gitti, sonra saldırılarıyla geri döndü. bu tavırları sonrasında atılmayıp çaylak edildi.

ikincisi subjugator sözlüğe geldiğinden bu güne zaman zaman tarafımdan uyarılmıştır, hem trollüğü, hem din ve siyaset provokasyonları, hem de hakaretleri sebebiyle. ve nihayet o hakaretler dün zirve yaptığı için sözlükten atılmadı çaylak edildi. nasıl anlamak istiyorsanız öyle değerlendiriyorsunuz fakat bu değerlendirmeleriniz ne yazık ki doğru değil.

başlık içinde bazı yazar isimleri sıralanmış, jan xwen dışındaki sayılan isimler kendi rızalarıyla yazmayı bırakmışlardır, bazıları sözlükten sıkılmışlar, bazıları üniversite okumak için bırakmışlar, bazıları sevgili yapıp dağ evine taşınmışlar, bazıları da türkiye'nin önemli kamu kadrolarına girdikleri için bırakmanın daha doğru olduğunu tarafıma belirtmişlerdir. kimseyi burada yazmaya zorlayamayacağımız gibi gitmek isteyenle de vedalaşırız elbette. her giden "sözlüğe küstüğü için gitti" algısı yaratmanızın size ne kazancı olacak onu da anlamış değilim. sözlükte her fikire yer var, saldırganlığa, hakaretlere yer yok. bu böyle geldi, böyle de devam edecek. huzur bozanların aramızda yeri yok. hataları bol olanlar için töleranslı olmamı beklemeyin.
bu açıklamayı yapmaktan dolayı üzgünüm ama gerekiyor. isimleri geçen yazarlarla ilgili olarak konumuz diğer giden yazarlar için protesto edilmemesidir. bende bunun böyle olmadığını anlatıyorum hatta "kimi ideolojik, kimi fikir uyuşmazlığı, kimi de kişisel sebeplerden sözlükten def edilmiş, el etek çekmiş yazarlardır." yani öyle ya da böyle sözlükte yer edinememiş ya da edindirilmemişlerdir. daha da açıklayayım malum türkçe çekenin elinde kalıyor. ya kendi istekleriyle ya da bir şekilde gitmişlerdir. def edilmiş sözcüğünün kullanılma sebebide daha önce giden yazarlarımız hakkında genelde "def olup gitmişlerdir" gibi ifadelerin alenen kullanılmış olmasıdır. gidenler ya da burdaki yazarlar ile bu tabirin sözlüğe uymadığını konuşmuşluğumuz vardır.

özellikle bearhairy ve subjugator hakkında yapılan açıklamalar eksikte olsa nihayet yapılmıştır. ama ondan öncesinde daha düne kadar bu kişilerin belirtilen sıkıntılı konulardaki entrylerini, davranışları beğenip, sonra onlarla zıtlaşmak hatta onları kutuplaştırmakta tezattır.

söz konusu olan sözlük ise bireysel davranmamamız gerektiğini gösteren şeylerdir bunlar. ve bir protestonun nelere kadir olduğunu, neleri ortaya çıkardığını bize anlatmaktadır. neyse bu konularda üstte yorgun pipi 'nin yazdığı entrynin adam akıllı okunması ve uyglanması gerekmektedir.
yaklaşık bir yıl sonra okuduğum bir başlıktır çünkü yeni keşfettim yeni bir yazar olarak.

bence okuyanlardan unutmuş olanlar yeniden okumalı, okumamış olanlar da okumalı. başlık çok güzel görüşler barındırıyor genel olarak.

farklı fikirlerin ifade edilebilmesi çok güzel ama keşke tüm taraflar, diğerlerinin, insanların hassasiyetlerine dokunmadan bunu yapabilse; illegaliteye varmadan, ırkçılığa, ayrımcılığa varmadan, milliyetçiliği, vatanseverliği ırkçılığa çevirmeden yapılabilse bu...