suriyeli mülteciler hakkında doğru bilinen yanlışlar

2019’un guzel bir bahar gunu, tramvayda iki suriyeli genc kadin goruyorum (suriyeli olduklarini tahmin ediyorum). tramvayda en ufak ses olmamasina ragmen kendi aralarinda konustuklarini fark ediyorum. duydugum en guzel lisan herhalde diyorum.
.
bodrum sahillerini kirleten almanlara, ıngilizlere, ruslara da kiziyorum, avrupada asilik yapan turklere de. ulkesinde inandigi sey ugruna savasacagina turkiyede keyif catan suriyelilere de kiziyorum. fakat insan bin turlu. ayibin irki mi olurmus.
.
bir gocmene gelene kadar nefret edilecek cok sey var dunyada. bir suriyeliye kapi komsumdan daha cok benziyor olabilirim, kim bilir.
suriyeli esnaflar vergi vermiyor

yanlışlarvergi denetimi illerde ve ilçelerde yetkili olan vergi müdürlüğüne bağlı personel tarafından yapılmaktadır. her ticari işletme vergi ödemekle yükümlüdür. kaçak olarak çalıştırılan veya vergi vermeyen bir işletme varsa bu onlara verilen bir haktan dolayı değildir. suriyeli esnafların vergi konusunda ne bir muafiyeti ne de bir ayrıcalığı vardır. bir türk esnaf nasıl ki bir iş yeri açtığında ticaret/esnaf odasına kayıt olması gerekiyor, yazar kasa alıp yaptığı satışlar üzerinden fatura kesmesi gerekiyorsa suriyeliler veya diğer yabancılar için de aynı şeyler geçerlidir. eğer bir belediye sınırları içerisinde kaçak olarak işletilen bir kafe, bakkal, market veya giyim mağazası varsa bunun suriyelilere sağlanan bir ayrıcalıktan dolayı olmadığını bilmelisiniz.

ayrintil bilgi için ziyaret ediniz : https://multeciler.org.tr/suriyelil...
  • /
  • 2