the authority

eskiden dc comics'e bağlı olan wildstorm evrenine ait aylık bir seridir. warren ellis tarafından yaratılmış, bünyesinde mark millar'dan grant morrison'a kadar birçok yazar barındırmıştır.
çizgi roman tarihinin en farklı süper kahraman ekibidir the authority. marjinal, devrimci ve kozmopolit bir yapısı vardır. the carrier adlı uzay gemileriyle boyutlar arasında gezerler, istedikleri her yere her an gidebilirler. ekibin üyeleri aşağıdaki gibi.

jenny sparks: ekibin kurucusu ve lideri olan ingiliz bir kadındır. 20. yüzyılın* ruhu olarak anılır. çağına uygun olarak elektrik yaratma, kontrol etme ve yönlendirme gücüne sahiptir. yaşlanmaz.
http://ayisozluk.com/lnk/aa1514

jack hawksmoor: şehirlerin kralı olarak anılır. şehirlerle konuşur, onları yönlendirir ve kontrol edebilir.


swift: dünyanın en iyi avcısı olarak anılır. pençeleri ve kanatları olan asyalı bir kadındır. çok hızlı uçabilir.


the doctor: dünyanın şamanı olarak bilinir. güçlerinin kendi iradesi dışında sınırı yoktur. bu sebeple alkolik, uyuşturucu ve seks bağımlısı olması güçlerini kısıtlar.
http://ayisozluk.com/lnk/af09a1

engineer: vücudundaki gelişmiş nanoteknoloji sayesinde istediği her şeyi yaratabilir. ekibin beyni sayılır.


şimdi gelelim bizi en çok ilgilendiren kısma. ekipte bir gey çiftimiz var. çizgi roman tarihinin ilk gey evliliği ve tek çocuk sahibi olan gey karakterleri. gay pride'ın öncüleri bir bakıma. homofobiklerle uğraşmıyorlar bizim gibi, direk ağız burun dalıyorlar.

apollo: güneş tanrısı diye geçiyor. ekibin fiziksel olarak en güçlüsü. güneşten aldığı enerjiyle uçabiliyor, gözlerinden lazer atabiliyor, ısı dalgası yaratabiliyor. wildstorm'un supermani bir bakıma.
http://ayisozluk.com/lnk/a9ea38

midnighter: gecenin savaş bekçisi. diğerleri gibi çok süper güçleri yok fakat zihninde gerçekleşebilecek her hareketi kavrayabilme ve olasılıkları hesaplayabilme yeteneği var. yani biriyle dövüşürken karşıdakinin hamlelerini zaten biliyor. her dövüşünden önce söylemeyi çok sevdiği bir sözü vardır:
"i know what special ability you have. i can detect the increased electrical activity in your brain. i know what moves your preparing to make. i've fought our fight already in my head, in a million different ways. i can hit you without you even seeing me.
your move"


apollo ve midnighter'ın birlikte resmini vereyim:


bir de tüm takım:


en önemli özelliği popüler çizgi romanlar gibi taraflı bir seri olmaması bence.
(bkz: justice league of america)
gayet evrensel ve cesurca sistem eleştirisi yapabiliyor. diktatörlerle, silah ticareti yapanlarla savaşılıyor yeri geldiğinde. hiçbir devlete de hesap vermiyorlar.
karakterlerden yüzeysel olarak bahsettim yukarıda ama gerçekten her biri derin birer içeriğe sahip.
türkiye'de okuyana çok rastlamadım. ama tanınırsa gayet sevileceğini düşünüyorum. bence çizgi roman sever her insanın okuması gereken bir seri.